Przekonania
Akcja filmu dzieje się podczas obrad czterech różnych rosyjskich komisji wojskowych, przed którymi staje czwórka bohaterów. Wszyscy – choć każdy z innych powodów – domagają się uznania prawa do nieodbywania służby militarnej i skierowania do zastępczych służb cywilnych.
Prawo do odmowy pełnienia służby wojskowej występowało w wielu społeczeństwach i kulturach i motywowane było różnymi czynnikami. W Europie – zwłaszcza od XVI wieku – łączone było z rozwojem protestanckich grup religijnych głoszących bezwarunkowy pacyfizm. Kolejny impuls do rozwoju dało oświecenie i rozwój pojęcia praw człowieka. Mimo faktu, że obecnie organizacje międzynarodowe uznają prawo do odmowy służby wojskowej z powodów światopoglądowych jako jedno z praw człowieka, to prawo to ciągle nie jest respektowane w wielu krajach. W Rosji w 2008 roku rząd skrócił długość obowiązkowej służby o sześć miesięcy, do jednego roku, lecz jednocześnie wprowadził surowsze zasady dotyczące wykluczenia z obowiązku jej pełnienia. Jedyną furtką uniknięcia służby – poza fizyczną czy psychiczną niezdolnością jej odbywania – są tzw. „przekonania”. Jednak jak pokazuje film Tatiany Christowej, trzeba je nie tylko mieć, ale jeszcze przekonująco udowodnić.
Akcja filmu dzieje się podczas obrad czterech różnych rosyjskich komisji wojskowych, przed którymi staje czwórka bohaterów. Wszyscy – choć każdy z innych powodów – domagają się uznania prawa do nieodbywania służby militarnej i skierowania do zastępczych służb cywilnych. Rozpoczyna się proces, który pomimo ram prawnych, okazuje się często kwestią indywidualnych przekonań i interpretacji.
-
czas trwania:65 min.
-
kraj/rok:Rosja, Polska/2016
-
reżyser:Tatiana Christowa
-
zdjęcia:Marija Falilejewa, Omari Zwerkow, Miroslaw Miszinow, Aleksej Strelow, Dmitrij Medwedew
-
produkcja:Impakt Film, Ethnofund
-
wybrane festiwale i nagrody:DOK Lipsk 2017: Nagroda MDR za Wybiny Film z Europy Wschodniej
-
sekcja:
-
konkursy:
-
tagi:
-