Kino VR (Virtual Reality)


Bank Millennium – mecenas festiwalu zaprasza na pokaz kina VR.

14 maja | godz. 11:00–17:00 | Dolnośląskie Centrum Filmowe PIANO BAR

Wstęp do kina VR jest bezpłatny. Polecamy możliwość zapisywania się na dane godziny online.
Rezerwacje mają ważność do 15 min. przed startem zestawu filmów
Oddzielne zapisy na film NOTATKI O CIEMNOŚCI

Po raz pierwszy w historii Festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędą się projekcje filmów dokumentalnych w technologii VR. Zapraszamy w niezwykłą podróż 360° w miejsca, do których trudno dotrzeć. Przeżyjecie stany, o które sami byście się nie podejrzewali. Wcielicie się w osoby, którymi nigdy nie byliście. Tu wirtualna rzeczywistość jest bardzo blisko rzeczywistości realnej… W Piano Barze, na I piętrze kina DCF rozstawionych będzie 10 stanowisk do doświadczania filmów

zapisy: docs.wroclaw@gmail.com

Podczas 14. Millennium Docs Against Gravity zostanie pokazanych sześć filmów:

„Afripedia”

W przeglądzie kina VR na 14. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity widzowie będą mogli zobaczyć film „Afripedia” (reż. Marie Skovgaard i Senay Berhe), czyli pierwszy na świecie taneczny pojedynek w 360-stopniowej wirtualnej rzeczywistości, który ukazuje najlepszych ulicznych tancerzy z Dakaru w Senegalu. Dzięki interaktywnemu doświadczeniu można zanurzyć się w ruchu, w muzyce i w samym mieście.

„Listy do ojca”

„Listy do ojca” (“Notes to My Father”, reż. Jayisha Patel) to opowieść Ramadevi, hinduskiej prostytutki, która usiłuje pojednać się z ojcem za pomocą listów.

„Początki życia”

Pamiętasz swoje przyjście na świat? „Początki życia” („Life to Come”, reż. Fouzi Louahem i Claudio Capanna) to film, który sprawia, że niemożliwe staje się możliwe – możemy dzięki niemu doświadczyć… swoich narodzin.

„Chmury nad Sidrą”

„Chmury nad Sidrą” („Clouds Over Sidra”, reż. Gabo Arora, Chris Milk) są natomiast podróżą do obozu uchodźców Zaatari w Jordanii (mieszka tu 130 000 Syryjczyków), po którym oprowadza nas tytułowa Sidra – dwunastoletnia dziewczynka, dla której obóz jest domem.

„Pierwszy dzień w pracy”

Na 14. Millennium Docs Against Gravity będzie można także poczuć, jak to jest mieć autyzm. Polski film VR pt. „Pierwszy dzień w pracy” (reż. Maciej Piwowarczuk) ukazuje świat oczyma i uszami autystyka. Jesteśmy w nowym środowisku pracy i odbieramy wszystkie społeczne relacje jak autystyk – uczestniczymy w rozmowie z przełożonym czy z koleżankami z pracy… Nic nie jest takie, jak się nam dotychczas wydawało. Projekt jest owocem współpracy firmy World of VR (dzięki której odbywają się pokazy VR na festiwalu) i Fundacji Synapsis. Głosu w filmie użyczył Bartłomiej Topa.

„W Auschwitz”

W programie także film „W Auschwitz” („Inside Auschwitz”, reż. Maik Bialk i Dorothe Pitz) to pierwszy w historii film dokumentalny zrealizowany w technologii VR w Auschwitz-Birkenau. Przenosi do rzeczywistości wirtualnej osobiste doświadczenia trzech świadków ocalałych z Holokaustu.


„Notatki o ciemności” na dużym ekranie i w wersji VR

Prócz ww. filmów, na 14. Millennium Docs Against Gravity zaprezentowany zostanie również interaktywny projekt, dzięki któremu można się wcielić w osobę niewidomą. „Notatki o ciemności” („Notes on Blindness – Into Darkness” , reż Amaury La Burthe, Arnaud Colinart, James Spinney i Peter Middleton) to wersja VR filmu o tym samym tytule, który zostanie pokazany na festiwalu na dużym ekranie. Oparty został na audio pamiętnikach Johna Hulla, pisarza i naukowca, który po kilkudziesięciu latach systematycznej degradacji wzroku stał się całkiem niewidomy w 1983 roku.

zestaw I
W AUSCHWITZ („Inside Auschwitz”), reż. Maik Bialk, Dorothe Pitz (Niemcy, 9 min. 40 sek.)
LISTY DO OJCA („Notes to My Father”), reż. Jayisha Patel (Wielka Brytania, Indie, USA, 11 min. 22 sek.)
AFRIPEDIA („Afripedia”), reż. Marie Skovgaard, Senay Berhe (Dania, Senegal, 4 min. 40 sek.)
— razem ok. 25 min.

zestaw II
POCZĄTKI ŻYCIA („Life to Come”), reż. Fouzi Louahem, Claudio Capanna (Belgia, Francja, 12 min. 40 sek.)
CHMURY NAD SIDRĄ („Clouds Over Sidra”), reż. Gabo Arora, Chris Milk (USA, 8 min. 46 sek.)
PIERWSZY DZIEŃ W PRACY, reż. Maciej Piwowarczuk (Polska, 4 min. 09 sek.)
— razem ok. 25 min.

oraz…
NOTATKI O CIEMNOŚCI („Notes on Blindness – Into Darkness”), reż. Amaury La Burthe, Arnaud Colinart, James Spinney, Peter Middleton (Francja, Wielka Brytania, 6–7 min.)

Ten interaktywny projekt nie ma dedykowanej godziny – kilka par gogli przeznaczonych do jego doświadczania będzie do dyspozycji użytkowników non-stop, decyduje kolejność zgłoszeń.
Uwaga! Wyłącznie w języku angielskim
6 rozdziałów po ok. 6–7 min. każdy
1 rozdział = 1 projekcja

godziny projekcji
11:00–11:30
11:30–12:00
12:00–12:30
12:30–13:00
13:00–14:30 — przerwa
14:30–15:00
15:00–15:30
15:30–16:00
16:00–16:30
16:30–17:00