Spotkanie z Yurim Ancaranim po projekcji filmów „Wyścig. Antropologia współczesnej pustyni” i „Zombi z batem”


czwartek, 18 maja | 20:00 | Kinoteka

po premierowym pokazie filmu WYŚCIG. ANTROPOLOGIA WSPÓŁCZESNEJ PUSTYNI  (poprzedzonym krótkometrażowym filmem ZOMBI Z BATEM)

W języku polskim i włoskim

Yuri Ancarani, włoski artysta wizualny i reżyser filmowy, jest jednym z najciekawszych współczesnych twórców działających na pograniczu filmu dokumentalnego i wideo-artu. Jego wysmakowane wizualnie dzieła poprzez wspaniałe operowanie dźwiękiem i muzyką tworzą efektowne obrazy różnych zakątków świata, niezmiennie rzucając nowe światło na wydawałoby się dobrze znane i opisane miejsca i tematy. W jego twórczości szczególną wagę odgrywają dwa elementy: obraz, często koncentrujący się na – z pozoru nieistotnych – elementach oraz dźwięk wypełniający jego filmy czasami ledwie zauważalną drugą płaszczyzną. Na Festiwalu zaprezentujemy największy dotychczas w Polsce przegląd twórczości Ancaraniego.

Prace wideo Ancaraniego były prezentowane w najważniejszych światowych muzeach i na festiwalach sztuki (m.in. w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, rzymskim MAXXI i na weneckim Biennale), zaś filmy na najważniejszych światowych festiwalach filmowych – w Wenecji, Rotterdamie, Hot Docs w Toronto, IDFA w Amsterdamie czy SXSW w Austin w Teksasie.