Będzie dobrze

We’ll be Alright
reż.Aleksander Kuznecow/Francja/2016/78 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 3
2017-05-16
16:15
Kinoteka, sala 2
2017-05-18
16:00

Gdzieś we wschodniej Syberii w Instytucie Neuropsychiatrii – miejscu, które sami mieszkańcy określają mianem „domu wariatów” – leci głośna dyskotekowa muzyka. Większość rezydentów podskakuje w swoim własnym stylu, niejako nie zważając na rytm czy melodię, która leci z głośników. Jednak są wśród nich dwie dziewczyny, które zachowują się inaczej. Julia tańczy nieśmiało z boku, pozostając zanurzona w swoim świecie, ale i uważna na rytm piosenki. Wygląda tak, jakby przypadkiem znalazła się w tym rozbawionym towarzystwie i nie chcąc nikomu sprawić przykrości, delikatnie kołysała się do melodii. Z kolei Katia woli zatrzasnąć drzwi i skupić się na graniu „Dla Elizy” na pianinie. Ta muzyka zdaje się bardziej odpowiadać jej nastrojowi. To właśnie one są bohaterkami filmu Kuznecowa.

Film śledzi zmagania dziewczyn z systemem, w którym znalazły się wbrew własnej woli z dniem, gdy ich matki zrzekły się praw do dzieci. Julia i Katia najpierw trafiły do sierocińca, później jako dorosłe kobiety do Instytutu, który pozbawił je jednak zdolności cywilno-prawnych. Od kilku lat funkcjonują wśród osób chorych psychicznie i upośledzonych, próbując udowodnić, że potrafią myśleć, pracować, przemieszczać się, wchodzić w normalne relacje, a przede wszystkim podejmować decyzje za siebie. Okazuje się jednak, że ubezwłasnowolnienie jest zdecydowanie prostsze niż odzyskanie autonomii.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  78 min.
 • kraj/rok:
  Francja/2016
 • reżyser:
  Aleksander Kuznecow
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  Petit à Petit Production
 • wybrane festiwale i nagrody:
  DOK Lipsk 2016, IDFA Amsterdam 2016, Vision du Réel Nyon 2016: Nagroda Ekumeniczna i Nagroda Jury dla Najbardziej Innowacyjnego Filmu Fabularnego

Inne filmy z sekcji

Nie tacy sami

Złapać oddech
A Mere Breath
Notatki o ciemności
Notes on Blindness
Potwór w twojej głowie
Monster in the Mind
Inne filmy z tagiem

# polityka

Wszystkie rządy kłamią
All Governments Lie
Przekonania
Convictions
Imperium snów
Dream Empire
Póki jest jasno
It’s Not Yet Dark
Monologi Wenus
Venus
Potwór w twojej głowie
Monster in the Mind
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera