Bobbi Jene

Bobbi Jene
reż.Elwira Lind/Dania, Szwecja, 2017/95 min.
Miejsce
Data
Czas
Luna, sala B
2017-05-12
21:00
Kinoteka, sala 7
2017-05-16
14:00
Luna, sala A
2017-05-20
17:00

Bobbi Jene Smith to amerykańska tancerka o niebanalnym talencie, wizerunku i osobowości. W 2005 roku zdecydowała się wyjechać do Izraela, aby tańczyć w legendarnej grupie Batsheva Dance Company pod kierunkiem słynnego na cały świat tancerza i choreografa Ohada Naharina.

To on sprawił, że jej podejście do tańca i ciała nabrało nowego znaczenia, a co więcej – to on również upoważnił ją do nauczania stworzonej przez siebie techniki ruchowej o nazwie Gaga. Jednak po trwającej ponad dekadę udanej gwiazdorskiej karierze w Batsheva Dance Company – ku zaskoczeniu wszystkich – Smith zdecydowała się opuścić Izrael i mieszkającego tam jej życiowego partnera. Postanowiła wrócić do USA i zawalczyć tam o własną artystyczną niezależność. Cel był jeden – wyzwolenie się spod wpływu i cienia sławnego artystycznego mentora-artysty i stworzenie własnych interdyscyplinarnych, osobistych tanecznych spektakli łamiących dotychczasowe granice i stereotypy w myśleniu o ciele i tańcu.

Film pokazuje nie tylko wyjątkowy talent i indywidualność tej zdolnej tancerki, portretując szczególny etap jej biografii, gdy zdecydowała się porzucić wygodne życie gwiazdy i zaryzykować walkę o samą siebie. Proces rodzenia się własnej artystycznej niezależności przebiegał jednak w nowej dla niej przestrzeni i konfiguracji. Film pokazuje konsekwencje podjętych przez Smith radykalnych i – pozornie tylko – zaskakujących decyzji. Ukazuje również towarzyszące im dylematy i nieuniknione skutki pragnienia realizacji jej życiowych ambicji. To również portret kobiecej walki o niezależność, w tym tej od mężczyzn i podejmownych przez Smith prób odniesienia sukcesu z własną sztuką w niezwykle konkurencyjnym świecie współczesnego tańca.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  95 min.
 • kraj/rok:
  Dania, Szwecja, 2017
 • reżyser:
  Elwira Lind
 • zdjęcia:
  Ewira Lind
 • produkcja:
  Sonntag Pictures ApS
 • wybrane festiwale i nagrody:
  FF Tribeca 2017: Best Documentary Feature, Best Documentary Cinematography, Best Documentary Editing; Visions du Réel Nyon

Inne filmy z sekcji

Doc Dance

Move! Taniec to życie
Move! Dance Your Life
Reset. Czarny łabędź
Reset
Dziewięćdziesięcioletnia dziewczyna
A Young Girl in Her Nineties
Inne filmy z tagiem

# sztuka

Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
Wódz
The Chief
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera