Breaking a Monster

Breaking a Monster
reż.Luke Meyer/USA, 2015/93 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 1
2017-05-20
19:30
Luna, sala B
2017-05-21
20:30

Muzyka metalowa to domena długowłosych białych mężczyzn o nordyckich rysach twarzy. Pojawiają się co prawda zespoły czarnoskórych muzyków grających ciężką muzykę (na przykład grupa Living Colour), czy też pojedynczy muzycy w zespołach zdominowanych przez białych, ale nadal należą oni do rzadkości.

Być może dlatego właśnie wideo, które grupa trzech utalentowanych czarnoskórych chłopców wrzuciła na YouTube, relacjonujące ich trashmetalowy występ na Times Square, natychmiast stało się hitem sieci, gromadząc przeszło 2,5 miliona odsłon? Malcolm Brickhouse, Jarad Dawkins i Alec Atkins założyli swój zespół Unlocking the Truth w wieku siedmiu lat. Grali w piwnicy Malcolma, wymyślali trasy koncertowe, a potem dawali fikcyjne koncerty na najważniejszych festiwalach i stadionach świata.. Po sukcesie ich nagrania na YouTube, chłopcy z Unlocking the Truth jeszcze jako nastolatkowie podpisali kontrakt z Sony Music wart 1,8 miliona dolarów.

Film pokazuje życie trzynastolatków w przełomowym momencie. Obserwujemy nie zawsze łatwą współpracę z menadżerem, negocjacje kontraktu, pierwsze profesjonalne próby, występy oraz wizytę w studiu nagraniowym podczas pracy nad pierwszym singlem Monster. Poznajemy rodziny chłopców, ich menadżera, specjalistów z wytwórni płytowej oraz speców od wizerunku – wszystkich bardzo skoncentrowanych na sukcesie zespołu.

Gdzieś pod skórą tej modelowej amerykańskiej success story rozgrywa się jednak dramat młodych, bez wątpienia ponadprzeciętnie utalentowanych muzyków, którzy są przez swoje otoczenie programowani i wtłaczani w schemat mający im zapewnić sukces i niebotyczne pieniądze. Chłopcom odebrano dzieciństwo i młodość – w filmie widzimy, że zamiast kolejnej podróży i spotkania z dorosłymi menadżerami chłopcy chętniej poszliby z kolegami pojeździć na deskorolkach, czego kategorycznie zabrania im menadżer. Widać też, jak branża muzyczna stopniowo zabija w nich autentyczność i wolność wyboru, począwszy od strojów poprzez decyzje, co i jak grać. Oczywiście wszystko dzieje się dla ich dobra. Film umożliwia obserwację fascynującego procesu kreowania gwiazdy zbiorowej świadomości i kosztów, z jakimi się to wiąże.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  93 min.
 • kraj/rok:
  USA, 2015
 • reżyser:
  Luke Meyer
 • zdjęcia:
  Ethan Palmer, Hillary Spera
 • produkcja:
  Black Label Media, SeeThink Films
 • wybrane festiwale i nagrody:
  FF Zurich, 2016 FF Sztokholm 2016

Inne filmy z sekcji

Muza i Wena

Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Jak zniszczyć wehikuły czasu
How to Destroy the Time Machines
Koleś z Mo’Wax
The Man from Mo'Wax
Inne filmy z tagiem

# muzyka

Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Breaking a Monster
Breaking a Monster
Kaseta: dokumentalna składanka
Cassette: A Documentary Mixtape
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera