Dugma: przycisk

Dugma: The Button
reż./Norwegia/2016/57 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 1
2017-05-19
21:15
Kinoteka, sala 3
2017-05-21
12:00

Gdy Amerykanie zabili Osamę bin Ladena, w jego komputerze znaleziono wiadomość o następującej treści: „W Europie jest ten norweski dziennikarz, który był u talibów w prowincji Kunar. Pokazał, że są istotami ludzkimi, jedzą, żartują, mają dzieci”. Ten norweski dziennikarz to Paul Refsdal. Przez ponad trzy dekady przypatrywał się z bliska funkcjonowaniu różnych zbrojnych organizacji partyzanckich, dzięki czemu zwrócił uwagę na ogromną dysproporcję między tym, jak zachodnie media przedstawiają grupy powstańcze oraz tym, jak on sam postrzegał ich członków.

Wedle Refsdala organizacje, które służą interesom Zachodu przedstawiane są jako bojownicy o wolność. Te zaś, które walczą przeciwko nim, to grupy terrorystyczne i przestępcze. „Znalezienie pozytywnego lub nawet sprawiedliwego podejścia do takich grup w zachodnich mediach jest rzadsze niż spotkanie jednorożca na ulicy”. Dlatego sam postanowił stanąć za kamerą i pokazać intymny portret partyzantów. Film jest drugim obrazem reżysera (po „Taliban – Behind the Masks”), który przedstawia sylwetki czterech zamachowców-samobójców z Al Kaidy. Abu Qaswara al Mak, Abu Basir al Britani (nawrócony na islam Brytyjczyk) oraz ich dwaj towarzysze oczekują na swoją kolej, by nacisnąć przycisk i zdetonować ładunek wybuchowy w samochodzie-pułapce w jednym z syryjskich miast. Lista męczenników jest jednak długa, a młodzi mężczyźni mają wiele czasu na przemyślenia.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  57 min.
 • kraj/rok:
  Norwegia/2016
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Paul Salahadin Refsdal
 • produkcja:
  Medieoperatørene
 • wybrane festiwale i nagrody:
  Hot Docs Toronto 2016: Główna Nagroda za Najlepszy Średniometrażowy Film Dokumentalny, Nordic/Docs 2016: Najlepszy Film Krótkometrażowy, IDFA Amsterdam 2016, MFF Jihlava 2016

Inne filmy z sekcji

Człowiek w kinie

Szkolny zeszyt z Afryki
Cahier Africain
Darmowy lancz
Free Lunch Society
Żołnierz z Mogadiszu
Mogadishu Soldier
Inne filmy z tagiem

# Bliski Wschód

Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Dugma: przycisk
Dugma: The Button
Peszmergowie. Walczący z ISIS
Peshmerga
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera