Idolki z Tokio

Tokyo Idols
reż.Kyoko Miyake/Wielka Brytania, Kanada/2016/89 min.
Miejsce
Data
Czas
Kino Orzeł
2017-05-16
15:00

Film Kyoko Miyake to obraz fenomenu popularności dziewczyńskich zespołów w Japonii, zgłębiający zjawisko społecznej obsesji na punkcie kobiecej seksualności i popularności w Internecie.

Dziewczęce zespoły muzyczne i muzyka pop przenikają niemal każdy aspekt życia w dzisiejszej Japonii. Olbrzymią popularnością cieszą się tu grupy muzyczne złożone z uroczych dziewcząt, które występują w perfekcyjnie wyreżyserowanych przedstawieniach, z muzyką zwaną „japońskim popem”. Oprócz zawrotnej kariery, szczególnie w internecie, dodatkowym źródłem ich dochodów są pamiątki i wszelkiego rodzaju gadżety z ich wizerunkiem. Przy tak olbrzymiej różnorodności wokalistek, biznes się kręci, a atmosferę wokół młodocianych gwiazdek podgrzewają skandale i romanse. Zapotrzebowanie na tego typu przemysł panuje nie tylko wśród młodych dziewcząt chcących upodobnić się do swoich idolek – to także bardzo popularny fetysz wśród japońskich mężczyzn w średnim wieku.

Film pokazuje niezwykłe kulturowe zjawisko napędzane obsesją młodej kobiecej seksualności i jest jednocześnie warunkowane popularnością w internecie. Wśród wielu gwiazdek japońskiego popu poznajemy Meet Ri Ri i jej drogę do sławy. Większość jej zagorzałych fanów to dorośli mężczyźni, którzy poświęcili swoje prywatne i zawodowe życie, w tym dobrze płatną pracę, aby ją adorować i wspierać nie tylko w życiu lecz również w internecie. Film jest portretem japońskich gwiazdek pop i powiązanego z nimi przemysłu. Film dokumentuje także coraz większy rozdźwięk pomiędzy kobietą i mężczyzną w hipernowoczesnym japońskim społeczeństwie.   

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  89 min.
 • kraj/rok:
  Wielka Brytania, Kanada/2016
 • reżyser:
  Kyoko Miyake
 • zdjęcia:
  Van Royko
 • produkcja:
 • wybrane festiwale i nagrody:
  IDFA Amterdam 2016, FF Sundance 2017

Inne filmy z sekcji

Fetysze i kultura

Dawson City: czas zatrzymany
Dawson City: Frozen Time
Safari
Safari
Wyścig. Antropologia współczesnej pustyni
The Challenge
Inne filmy z tagiem

# internet

Idolki z Tokio
Tokyo Idols
Zero Days
Zero Days
Wyścig. Antropologia współczesnej pustyni
The Challenge
La Chana
La Chana
Idolki z Tokio
Tokyo Idols
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera