Irański rave

Raving Iran
reż.Susanne Regina Meures/Szwajcaria/2016/84 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 4
2017-05-13
21:00
Luna, sala B
2017-05-16
21:15
Luna, sala A
2017-05-20
21:30

Wydawanie płyt z undergroundową muzyką bez pozwolenia władzy jest w Iranie surowo zabronione i grozi więzieniem. W ten sposób rząd walczy z inwazją zachodniej kultury na Iran pod hasłem ochrony islamskiej tożsamość kraju. W reakcji na restrykcyjne prawo rozwija się podziemna scena muzyczna, gdzie artyści próbują grać zakazaną muzykę, ryzykując utratą wolności. To właśnie tutaj działa dwóch didżejów techno z Teheranu: Arash i Anoosh, którzy starają się zrobić karierę i zaistnieć na międzynarodowej scenie nurtu muzyki house.

Arash i Anoosh używają najrozmaitszych technik, aby potajemnie informować o kolejnych imprezach, występach i jednocześnie nie popaść w poważne tarapaty. Nie tylko muzycy, lecz również uczestnicy zakazanych zgromadzeń trafiają w Iranie do więzień. Aby tego uniknąć, Arash i Anoosh decydują się zorganizować imprezę na pustyni. Zachęceni sukcesem wracają do Teheranu, gdzie próbują sprzedać nielegalnie wydaną płytę. Niestety Anoosh zostaje aresztowany. Zachodni świat staje w ich obronie – obaj zostają zaproszeni do Szwajcarii do udziału w znanym festiwalu techno. Wiąże się to nie tylko z wielką życiową szansą, ale i koniecznością podjęcia trudnych dla nich obu decyzji.

Film jest ciekawym spojrzeniem na teherańską udergroundową scenę muzyczną – ukazuje problemy muzyków, ich zmagania z systemem i inteligentne próby jego przechytrzenia. To również filmowy portret zmagań pokolenia, które nie tylko chce zaistnieć i zostać zaakceptowane, ale przede wszystkim nie chce popaść w zapomnienie. Film kręcony był po części ukrytym w kieszeni Arasha iPhonem. Zdjęcia wielu występujących w filmie bohaterów zostały celowo rozpikselowane, aby zapewnić im anonimowość i bezpieczeństwo.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  84 min.
 • kraj/rok:
  Szwajcaria/2016
 • reżyser:
  Susanne Regina Meures
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  Christian Frei Film Production
 • wybrane festiwale i nagrody:

Inne filmy z sekcji

Muza i Wena

Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Breaking a Monster
Breaking a Monster
Jak zniszczyć wehikuły czasu
How to Destroy the Time Machines
Inne filmy z tagiem

# Bliski Wschód

Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Dugma: przycisk
Dugma: The Button
Peszmergowie. Walczący z ISIS
Peshmerga
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera