Jackson

Jackson
reż.Maisie Crow/USA/2016/94 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 2
2017-05-12
18:30
Luna, sala A
2017-05-14
12:30
Kinoteka, sala 7
2017-05-16
16:00

W słynnym wyroku z 1973 roku sprawy znanej jako „Roe przeciwko Wade” Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uznał prawo do aborcji za „fundamentalne prawo konstytucyjne” każdej kobiety i tym samym usankcjonował w USA aborcję z wyboru. Pomimo ustaleń najwyższego organu władzy sądowniczej w kraju, stosunek do aborcji wciąż głęboko dzieli Amerykanów, a niektóre stany, takie jak Missisipi, polityką stanową próbują regulować funkcjonowanie klinik aborcyjnych.

Akcja filmu rozgrywa się w amerykańskim Jackson, mieście w którym znajduje się ostatnia klinika w stanie Missisipi. Jej działalność jest sabotowana przez organizacje „pro-life”, grupy wyznaniowe i polityków. Poznajemy dyrektorkę i personel placówki, a także szefową działającego w okolicy centrum „pro-life” i jej zwolenników. Reżyserka bardziej niż na argumentach obu stron, skupia się jednak na faktycznej pomocy, jaką świadczą pracownicy kliniki i centrum oraz funkcjonowaniu obu tych środowisk w kontakcie z osobami, których ta polemika dotyka bezpośrednio. Co mają do zaoferowania 24-letniej czarnoskórej April, matce czworga dzieci, która zgłasza się do centrum, będąc w kolejnej ciąży i mając wątpliwości, czy powinna to dziecko urodzić?

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  94 min.
 • kraj/rok:
  USA/2016
 • reżyser:
  Maisie Crow
 • zdjęcia:
  Maisie Crow
 • produkcja:
 • wybrane festiwale i nagrody:
  FF Los Angeles 2016, FF Indie Memphis 2016: Najlepszy Film Dokumentalny, Nagroda Publiczności, FF New Orleans 2016: Najlepszy Dokument, FF Portland 2016: Najlepszy Film Dokumentalny, Nagroda Publiczności, FF Human Rights Watch 2016

Inne filmy z sekcji

Człowiek w kinie

Szkolny zeszyt z Afryki
Cahier Africain
Dugma: przycisk
Dugma: The Button
Darmowy lancz
Free Lunch Society
Inne filmy z tagiem

# polityka

Wszystkie rządy kłamią
All Governments Lie
Przekonania
Convictions
Imperium snów
Dream Empire
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera