Kino objazdowe

The Cinema Travellers
reż.Shirley Abraham, Amit Madheshiya/Indie/2016/96 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 7
2017-05-12
16:00
Iluzjon, sala Stolica
2017-05-17
16:00

Raz w roku wędrowni hinduscy kiniarze Mohammed i Bapu podróżują ciężarówką po wioskach w stanie Maharasztra w zachodnich Indiach, gdzie na targach na prowizorycznych ekranach pokazują filmy z taśm 35 mm. To obwoźne kino działa od kilku dekad i cieszy się ogromną popularnością, choć jego twórcy borykają się z problemami. Taśmy niszczeją i nagrane na nich filmy powoli się dezaktualizują.

Sprzęt, którego używają, starzeje się, rdzewieje i psuje, ale fachowiec i wynalazca o imieniu Prakash za wszelką cenę stara się utrzymać go przy życiu. To on jest autorem modelu innowacyjnego olejowego projektora, który jednak – w dobie nowoczesnej technologii – nie nadaje się już do powszechnego użycia. Film jest portretem trzech pozytywnych Hindusów, którzy dążą do zachowania niezwykłego zjawiska – jednego z ostatnich obwoźnych kin na świecie. Kręcony przez pięć lat nieco melancholijny obraz dokumentuje nie tylko jego spuściznę, lecz także proces powolnego zanikania, do czego przyczynia się wszechobecność telewizji i powszechny dostęp do elektroniki.

Obserwujemy tu jednak nie tylko kultywujących tradycję ludzi i ich podróże po Indiach, ale także widzów – mieszkańców hinduskich wiosek i ich stosunek do ruchomych obrazów. Dzięki temu mamy szansę zrozumieć fenomen zanikającego powoli objazdowego kina, które nadal przynosi radość odbiorcom, doświadczyć jego uroku i magii, a także poznać odchodzące powoli do historii jego społeczne oraz kulturowe znaczenie.    

 

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  96 min.
 • kraj/rok:
  Indie/2016
 • reżyser:
  Shirley Abraham, Amit Madheshiya
 • zdjęcia:
  Amit Madheshiya
 • produkcja:
  Cave Pictures
 • wybrane festiwale i nagrody:
  MFF Cannes: Nagroda Specjalna Krytyki, MFF Toronto 2016, FF Bombaj 2016: Nagroda Specjalna Krytyki, Nagroda Młodych Krytyków, MFF Batumi 2016: Najlepszy Film Dokumentalny, FF New Hampshire 2016: Nagroda Jury

Inne filmy z sekcji

Miejsca

Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Miłość na Syberii
Siberian Love
Egzaminy wstępne
The Graduation
Inne filmy z tagiem

# feel good movie

Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Kino objazdowe
The Cinema Travellers
Move! Taniec to życie
Move! Dance Your Life
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera