Kod czarny

Black Code
reż.Nicholas de Pencier/Kanada, 2016/90 min
Miejsce
Data
Czas
Luna, sala A
2017-05-13
21:30
Kinoteka, sala 3
2017-05-19
14:30

Spojrzenie na wolność słowa i niezależność mediów w dobie ponowoczesności i permanentnej inwigilacji. Twórcy zabierają nas w podróż dookoła świata: od USA i Szwecji, przez Brazylię, aż po Tybet, Pakistan, Etiopię i Syrię, przyglądając się, jak  na całym świecie rządy i wielkie korporacje inwigilują i wykorzystują coraz nowocześniejsze technologie do śledzenia obywateli i manipulowania rzekomo niezależnymi mediami, umożliwiając sobie tym samym prowadzenie faktycznej polityki w zaciszu gabinetów.

Film śledzi grupy niezależnych dziennikarzy, jak na przykład brazylijski kolektyw Midia Ninja czy telewizje nadające informacje prosto z pierwszej linii frontu, by pokazać, jak nowe technologie umożliwiły ludziom śledzenie faktów i skutków decyzji zamkniętych w gabinetach polityków i biznesmenów. Prezentuje na konkretnych przykładach, jak duże stacje telewizyjne i gazety ulegają politycznym manipulacjom, biorąc bezrefleksyjnie stronę silniejszego – rządu, dużej korporacji – kosztem pokrzywdzonych. Twórcy filmu pokazując wydarzenia z najróżniejszych zakątków świata ukazują powszechność występowania problemów, na jakie napotykają niezależni dziennikarze na całym świecie, które okazują się zaskakująco podobne bez względu na to, czy mamy do czynienia z reporterem wojennym z ostrzeliwanej Syrii, z dokumentującymi uliczne protesty młodymi aktywistami z Rio de Janeiro czy z tybetańskim mnichem mającym kilkanaście telefonów i świadomym tego, że każdy z nich może być na podsłuchu. Filmowcy przyglądają się sprawom międzynarodowego cyberszpiegostwa, inwigilowania społeczeństw przez rządzących, wykorzystywania mediów społecznościowych do podglądania, a w ekstremalnych przykładach także do śledzenia i zabijania ludzi.

Film w bardzo ciekawy sposób ukazuje świat jako globalną wioskę. Dokumentuje, jak powszechna dostępność internetu wpływa na wolność słowa i kwestie związane z prywatnością. Demaskuje inwigilację i próby manipulowania ludzkim życiem przez władzę także w tych krajach, które zwykliśmy postrzegać jako oazy wolności.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  90 min
 • kraj/rok:
  Kanada, 2016
 • reżyser:
  Nicholas de Pencier
 • zdjęcia:
  Nicholas de Pencier
 • produkcja:
  Black Code Media Inc.
 • wybrane festiwale i nagrody:
  MFF Toronto 2016, IDFA Amsterdam 2016

Inne filmy z sekcji

Życie pod nadzorem

Wszystkie rządy kłamią
All Governments Lie
Pre-crime. Inwigilacja 3.0
Pre-Crime
Wolność słowa wolna od lęku
Free Speech Fear Free
Inne filmy z tagiem

# ekonomia

Chińskie van Goghi
China's Van Goghs
Imperium snów
Dream Empire
Podcięte kwiaty, zielone liście
Fallen Flowers, Thick Leaves
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera