Licząc

Counting
reż.Jem Cohen/USA/2015/112 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 2
2017-05-14
20:00
Luna, sala B
2017-05-20
17:15

Osobisty, wizualny esej-pamiętnik rozpisany na 15 rozdziałów, na które składają się obrazy z Nowego Jorku, Moskwy, Porto, Sankt Petersburga, Stambułu i nienazwanego, muzułmańskiego miasta. Film sięgający do najlepszych tradycji awangardy z jej pochwałą wolności, grą skojarzeń, wyswobodzeniem z narzucanych sensów i otwarciem na interpretację widza.

Jem Cohen łączy w sobie pasję rejestracji świata godną Dżigi Wiertowa z nostalgiczną nutą przypominającą wczesnego Jarmuscha i Kaurismakiego. Jest prawdziwym poetą kina, a jego film to głęboka zaduma nad naturą świata, zapis ulotnego momentu, w jakim się znalazł.

Film ma oddech i naturalny, niewymuszony rytm, naśladujący pamięć rejestrującą ulotne wrażenia z odwiedzonych miejsc. Kamera przygląda się monumentalnym przestrzeniom i budowlom oraz skromnym, egzystującym na skraju rzeczywistości postaciom. To dzieło do rozkodowania – jednym z tropów interpretacyjnych jest przeplatanie się obrazów Rosji i USA, w których odruchowo zaczynamy śledzić podobieństwa i różnice. Czyżby był to komentarz „na gorąco” do aktualnego, zadziwiającego, zbliżenia dwóch potęg? Choć filmowi daleko do publicystyki, podskórnie wyczuwamy napięcie dzisiejszego świata – na chodniku miga napis „Trump is a monster”, po ulicach maszerują demonstracje…

Film – uczta dla współczesnych flaneurów, wszystkich tych, którzy cenią zatracanie się w miastach, wędrówki pozbawione sensu i przypadkowe, pozornie bezcelowe, spotkania. Cohen opowiada o świecie, znajdującym się być może w przededniu kataklizmu, ale nie poddaje się rozpaczy. To przejmująca, odważna i zmuszająca do refleksji próba uchwycenia niepojętego świata i jego tajemnicy. Jem Cohen to urodzony w Kabulu, a od wielu lat mieszkający w USA reżyser zajmujący się sztuką współczesną (jego dzieła znajdują się m.in. w nowojorskim MoMA). Pracuje ze wspaniałymi muzykami – od awangardowych The Ex, przez rockową Patti Smith (współproducentkę tego filmu) i hardcore’owe Fugazi po flirtujące z popem R.E.M. Ślady każdej z tych estetyk można odnaleźć w filmie.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  112 min.
 • kraj/rok:
  USA/2015
 • reżyser:
  Jem Cohen
 • zdjęcia:
  Jem Cohen
 • produkcja:
  Gravity Hill, Cinema Guild
 • wybrane festiwale i nagrody:
  MFF Berlin 2015

Inne filmy z sekcji

Miejsca

Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Miłość na Syberii
Siberian Love
Kino objazdowe
The Cinema Travellers
Inne filmy z tagiem

# podróże

Miłość na Syberii
Siberian Love
Dni płyną tu bez końca
The Infinite Flight of Days
Move! Taniec to życie
Move! Dance Your Life
Inne filmy z konkursu

Nagroda Fiction/Non-Fiction

Zaczarowany las Kaisy
Kaisa's Enchanted Forest
Wspominając demony
Ghost Hunting
Dom rodzinny
House in the Fields
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera