Maszyny

Machines
reż.Rahul Jain/Indie, Niemcy, Finlandia, 2016/72 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 7
2017-05-14
12:15
Kinoteka, sala 1
2017-05-18
20:30
Luna, sala B
2017-05-20
15:00

Rahul Jain zabiera widzów do gigantycznej fabryki włókienniczej w Gudżarat w Indiach, aby za pomocą oszałamiających zdjęć opowiedzieć o współczesnym znaczeniu pracy, wyzysku i ludzkich kosztach masowej produkcji.

W filmie przekraczamy bramę fabryki tekstyliów w silnie uprzemysłowionej prowincji Sachin w Indiach, aby poznać zatrważające warunki pracy robotników i proces produkcji tkanin. Dopracowane wizualnie zdjęcia, przedstawiające pracowników fabryki z wyjątkową godnością, uhonorowano w Sundance w 2017 roku nagrodą w Konkursie Światowych Filmów Dokumentalnych.

W filmie jak w soczewce skupia się powszechny w Indiach wyzysk pracowników. Czas pracy często dwukrotnie przekraczający przyjęte normy, zatrudnianie dzieci, stawki wynagrodzenia od 2 do 5 dolarów za dzień, co przekłada się na miesięczne wynagrodzenie od 90 do 150 dolarów, pozwalające zapewnić tylko podstawowe środki do przeżycia, to najczęstsze warunki pracy w indyjskich fabrykach.

Dzięki rozmowom przeprowadzonym przez Rahula Jaina mamy możliwość wysłuchania dorosłych pracowników i zatrudnionych w fabryce dzieci. W filmie wypowiada się także właściciel fabryki. Te szokujące, często intymne, wypowiedzi niosą silny ładunek emocjonalny. „Moją jedyną satysfakcją jest to, że wszyscy umrzemy” – mówi o nierówności podziału zysków z produkcji tkanin jeden z pracowników fabryki w Sachin.

Rahul Jain stawia pytanie o warunki, w których mogłoby dojść do zmiany sytuacji zatrudnionych w fabrykach. Czy możliwy jest solidarny strajk? Film śmiało podnosi także kwestię odpowiedzialności twórców wobec portretowanych osób i stawia pytanie o możliwość uczestniczenia ekipy filmowej w procesie społecznej zmiany.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  72 min.
 • kraj/rok:
  Indie, Niemcy, Finlandia, 2016
 • reżyser:
  Rahul Jain
 • zdjęcia:
  Rodrigo Trejo Villanueva
 • produkcja:
  Jann Pictures, Pallas Film, IV Films LTD
 • wybrane festiwale i nagrody:
  IDFA Amsterdam 2017, FF Sundance: Nagroda za Najlepsze Zdjęcia w Zagranicznym Filmie Dokumentalnym 2017

Inne filmy z sekcji

Człowiek w kinie

Szkolny zeszyt z Afryki
Cahier Africain
Dugma: przycisk
Dugma: The Button
Darmowy lancz
Free Lunch Society
Inne filmy z tagiem

# prawa człowieka

Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Wszystkie rządy kłamią
All Governments Lie
Szkolny zeszyt z Afryki
Cahier Africain
Inne filmy z konkursu

Grand Prix Dolnego Śląska

Dawson City: czas zatrzymany
Dawson City: Frozen Time
Safari
Safari
Beuys. Sztuka to rewolucja
Beuys
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera