Morze jutro

Sea Tomorrow
reż.Katerina Suworowa/Kazachstan, Niemcy/2016/88 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 2
2017-05-15
14:00
Kinoteka, sala 2
2017-05-19
16:00

W latach 60. XX wieku – czyli jeszcze w czasach swojej świetności – Jezioro Aralskie było czwartym co do wielkości jeziorem na świecie. Tak wielkim, że miejscowi nazywali je „Morzem Aralskim”. Jednak w wyniku decyzji ZSRR o uprawie bawełny w podległych republikach, zasilające jezioro rzeki Amu-daria oraz Syr-daria zostały skierowane na inne tereny, co w rezultacie doprowadziło do zmniejszenia powierzchni jeziora o niemal 90% i wywołało jedną z największych katastrof ekologicznych w historii ludzkości.

Nowo powstała pustynia Aral-kum okazała się terenem niemal niezdatnym do jakiejkolwiek produkcji rolnej ze względu na zasolenie, zanieczyszczenie środkami do uprawy roślin z okolicznych pól i burze solne. Miasta, wsie i porty położone nad dawnym jeziorem opustoszały i zamieniły się w miejscowości–widma. Ci, którzy pozostali, dostosowali się do nowych warunków życia. Ich dzieci nie umieją już pływać, a dawni rybacy handlują dziś złomem z wraków statków zalegających na pustyni. W tym właśnie srogim, postapokaliptycznym krajobrazie i w jego pozornie nieistotnych szczegółach reżyserka filmu dostrzega zarzewie zmian.

„Postrzegam ludzi z regionu aralskiego jako zbiorowy portret ostatnich ocalałych na Ziemi. Ich historie dowodzą, że nawet kiedy ostatni transfer opuści naszą udręczoną planetę, znajdą się ludzie, którzy będą woleli pozostać i naprawić błędy przeszłości od niepewnej przyszłości”.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  88 min.
 • kraj/rok:
  Kazachstan, Niemcy/2016
 • reżyser:
  Katerina Suworowa
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  Kino Company
 • wybrane festiwale i nagrody:

Inne filmy z sekcji

Miejsca

Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Miłość na Syberii
Siberian Love
Kino objazdowe
The Cinema Travellers
Inne filmy z tagiem

# ekologia

Magia plonów
Mécanomagie
Morze jutro
Sea Tomorrow
Opuszczona ziemia
Abandoned Land
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera