Nie jestem twoim murzynem

I Am Not Your Negro
reż.Raoul Peck/USA, Francja, Belgia, Szwajcaria, 2016/89 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 7
2017-05-13
19:00
Kinoteka, sala 7
2017-05-14
15:45
Kinoteka, sala 1
2017-05-18
13:15
Luna, sala A
2017-05-21
16:00

Raoul Peck wykorzystując niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, bogaty materiał archiwalnych filmów i zdjęć, opowiada historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA. Film był nominowany do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.

W 1979 roku afroamerykański powieściopisarz i eseista James Baldwin napisał list do swojego agenta literackiego, w którym przedstawił projekt, nad którym wówczas pracował – książkę „Remember This House”. Była to historia życia i następujących po sobie zabójstw trzech jego przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi. Postanowił on sfinalizować zarysowaną w  książce Baldwina historię, tworząc zbudowaną wokół jego słów filmową podróż przez historię Afroamerykanów. Zagłębił się w złożoną spuściznę życia i śmierci trzech wybitnych osobowości amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego, które na trwałe zmieniły społeczny i polityczny krajobraz USA.

Peck zestawia liryczną retorykę Baldwina z bogatym materiałem archiwalnym, łączy przeszłość antyrasistowskich ruchów obywatelskich z teraźniejszym działaniem aktywistów z ruchu #BlackLivesMatter. Zadaje też pytania o reprezentację czarnoskórych w Hollywood i poza nim, snuje refleksję nad spuścizną przemocy na tle rasowym, która wciąż przenika USA. Zachęca do znalezienia głębszych powiązań pomiędzy życiem i zabójstwem trzech liderów ruchu walczącego z rasizmem, stawiając pytanie o definicję nie tylko bycia czarnoskórym w Ameryce, ale również bycia innym. Film jest epicką opowieścią o irracjonalnym stosunku do „Innego” i nie dotyczy tylko konfilktu rasowego w USA. Można by ten konflikt uznać za absurdalny, gdyby nie tragiczne skutki, jakie się z nim wiążą.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  89 min.
 • kraj/rok:
  USA, Francja, Belgia, Szwajcaria, 2016
 • reżyser:
  Raoul Peck
 • zdjęcia:
  Henry Adebonojo, Bill Ross, Turner Ross
 • produkcja:
  Velvet Film
 • wybrane festiwale i nagrody:
  Nominacja do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny 2017, MFF Berlin: wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama 2017 2016, MFF Toronto 2016, IDFA Amsterdam 2016

Inne filmy z sekcji

Człowiek w kinie

Szkolny zeszyt z Afryki
Cahier Africain
Dugma: przycisk
Dugma: The Button
Darmowy lancz
Free Lunch Society
Inne filmy z tagiem

# prawa człowieka

Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Wszystkie rządy kłamią
All Governments Lie
Szkolny zeszyt z Afryki
Cahier Africain
Inne filmy z konkursu

Grand Prix Dolnego Śląska

Dawson City: czas zatrzymany
Dawson City: Frozen Time
Safari
Safari
Beuys. Sztuka to rewolucja
Beuys
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera