Normalny autystyczny film

Normal Autistic Film
reż.Miroslav Janek/Czechy/2016/88 min.
Miejsce
Data
Czas
Iluzjon, sala Stolica
2017-05-15
16:00
Luna, sala B
2017-05-19
18:00
Kinoteka, sala 4
2017-05-20
14:45

Boharowie filmu to pięcioro niezwykłych młodych ludzi dotkniętych zespołem Aspergera. Film, kręcony przez dwa lata intymny portret społecznej inności, udowadnia, że zespół Aspergera to nie tyle choroba, co odmienny sposób postrzegania świata.

Lukáš ma charakterystyczne poczucie humoru, kocha filmy i pisze scenariusze. Denis to wirtuoz fortepianu, który jest w stanie zagrać najtrudniejsze klasyczne utwory (jego interpretacje Chopina, Vivaldiego, Beethovena i Dvořáka pojawiają się w ścieżce dźwiękowej filmu). Jest przy tym niezwykle inteligentny i oczytany. Uwielbia „Małego Księcia”, którego za każdym razem odczytuje na nowo. Depresyjna nastolatka Majda kocha rap, za pomocą którego wyrzuca z siebie nienawiść, którą czuje do samej siebie, rodziców i świata. Jej śmiałe teksty opisują otaczający świat z rozbrajającą szczerością. Dwunastoletnia Marjamka doskonale zna angielski i bez problemu potrafi opowiadać w tym języku długie historie, a jej młodszy brat Ahmed jest z kolei niezwykle przyjacielski. Pięcioro niezwykłych młodych ludzi dotkniętych zespołem Aspergera, których społeczeństwo  określa mianem „aspergerowców”.

Kręcony przez dwa lata intymny portret społecznej inności pokazuje prawdziwe oblicze bohaterów oraz ich relacje z rzeczywistością. Unaocznia to, co sytuuje ich poza granicami społecznej normalności, zachęcając do refleksji, czym tak naprawdę jest pojęcie zdrowia psychicznego. Udowadnia, że zespół Aspergera to nie tyle choroba, co odmienny sposób postrzegania świata. Ta poetycka przypowieść o pięknie bycia innym skłania do podjęcia próby zrozumienia fascynującego świata ludzi z zespołem Aspergera i ich sposobu myślenia.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  88 min.
 • kraj/rok:
  Czechy/2016
 • reżyser:
  Miroslav Janek
 • zdjęcia:
  Miroslav Janek
 • produkcja:
  Mimesis Film
 • wybrane festiwale i nagrody:
  IDFA Amsterdam (Docs For Sale) 2016, DOK Leipzig 2016, MFF Jihlava 2016, MFF Karlowe Vary 2017

Inne filmy z sekcji

Nie tacy sami

Złapać oddech
A Mere Breath
Notatki o ciemności
Notes on Blindness
Potwór w twojej głowie
Monster in the Mind
Inne filmy z tagiem

# psychologia

Święta woda
Sacred Water
Spira Mirabilis. Poszerzenie pola świadomości
Spira Mirabilis
Transit Havana
Transit Havana
Póki jest jasno
It’s Not Yet Dark
Monologi Wenus
Venus
Potwór w twojej głowie
Monster in the Mind
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera