Ossessione Vezzoli

Ossessione Vezzoli
reż.Alessandra Galletta/Włochy/2015/78 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 3
2017-05-13
12:30
Luna, sala B
2017-05-19
16:15

Francesco Vezzoli to jeden z najbardziej cenionych współczesnych włoskich artystów. Ten malarz i reżyser uwielbia zwodzić widza, a ulubionym hasłem, którym określa swoje prace jest dekonstrukcja. Jego twórczość cechuje zamiłowanie do sztuki masowej, gwiazd popkultury, show-biznesu, reklamy i sztuki użytkowej. Tworzy fałszywe trailery i reklamy, zapowiadające nieistniejące filmy lub produkty, na przykład perfumy. Bawi się kiczem, co doskonale widać w jego słynnych Madonnach. Na swój sposób interpretuje również galerię współczesnych gwiazd. Łączy w sobie surrealizm Salvadora Dalego i pop-art Andy’ego Warhola, a jego prace wystawiane są w największych muzeach i galeriach świata i przyciągają tłumy widzów.

Film jest portretem tej nietuzinkowej osobowości, której sztuka oscyluje wokół trzech tematów: sztuki, religii i filmu. Dokumentuje jeden rok z życia artysty, pokazując przygotowania do wystaw jego prac w najbardziej prestiżowych muzeach świata: MAXXI Museum w Rzymie, MoCA w Los Angeles, Biennale w Wenecji, pokazie mody Pitti Uomo we Florencji, Doha Qatar Museum of Modern Art, MoMA PS1 w Nowym Jorku i Aurora Museum w Szanghaju.

Ujęcia z przygotowania wystaw przeplatają się z interesującymi komentarzami i anegdotami na temat artysty i jego twórczości. Poznajemy sztukę i postać Vezzolli poprzez tematy przewodnie jego prac, a także wywiady z najbardziej wpływowymi i opiniotwórczymi osobowościami naszych czasów. W filmie pojawia się francuski filozof Bernard-Henri Lévy, szef W Magazine” Stefano Tonchi, dyrektor MoCA w Los Angeles Philippe Vergne, a także Klaus Biesenbach, szef i kurator nowojorskiej MoMA oraz międzynarodowej sławy artystka Cindy Sherman. Obserwujemy każdy etap powstawania jego prac: od pomysłu, poprzez przygotowanie i realizację, na wernisażach kończąc. Dzięki temu mamy szansę zrozumieć, dlaczego Franscesco Vezzoli jest dziś jedną z największych gwiazd międzynarodowej sztuki, która w doskonały sposób potrafi zamienić nostalgię przeszłości we współczesną poezję i tym samym odnaleźć język łączący dawną i nowoczesną sztukę.  

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  78 min.
 • kraj/rok:
  Włochy/2015
 • reżyser:
  Alessandra Galletta
 • zdjęcia:
  Marco Brindasso
 • produkcja:
  Vulcano
 • wybrane festiwale i nagrody:
  MFF Montreal 2016

Inne filmy z sekcji

Fetysze i kultura

Kaseta: dokumentalna składanka
Cassette: A Documentary Mixtape
DOM/Łódź
DOM/Łodź
Fugazi – centrum wszechświata
Fugazi – The Centre of The Universe
Inne filmy z tagiem

# film biograficzny

Cicciolina. Skandal to ja
La Cicciolina. Godmother of Scandal
Koleś z Mo’Wax
The Man from Mo'Wax
Ossessione Vezzoli
Ossessione Vezzoli
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera