Pan Materac

Mattress Men
reż.Colm Quinn/Irlandia/2016/82 min.
Miejsce
Data
Czas
Luna, sala B
2017-05-14
13:00
Kinoteka, sala 2
2017-05-19
14:00

Paul Kelly to bezrobotny ojciec trojga dzieci, który raz w tygodniu pracuje w podupadającym salonie z materacami w Dublinie. Jego właścicielem jest przyjaciel Paula, 60-letni Michael Flynn. Aby zwiększyć sprzedaż, Paul wymyśla zaskakującą i pomysłową kampanię reklamową opartą na komicznej postaci-atrapie materaca o nazwie „Matress Mick”. Wciela się w nią Michael i wkrótce okazuje się, że to strzał w dziesiątkę.

Krótkie filmiki reklamujące salon z udziałem „Matress Mick” robią furorę w internecie, stają się sensacją i podbijają YouTube. Sprzedaż materaców rośnie, Michael staje się celebrytą, a relacje między przyjaciółmi wystawione zostają na poważną próbę. Czy Paul pozostanie w cieniu, a Michael przejmie wszystkie zyski? W tle akcji obserwujemy wyniszczający kryzys ekonomiczny w Irlandii, rzutujący – podobnie jak w innych europejskich krajach – na warunki pracy.

Kręcony przez trzy lata film, to niezwyke szczera i pełna humoru opowieść o człowieku, który za wszelką cenę szuka bezpiecznej pracy, aby nie potrzebować wsparcia pomocy społecznej i zapewnić byt rodzinie. To również dowód na to, że dobry pomysł, humor i odwaga mogą w dzisiejszych czasach stanowić doskonały impuls do wyrwania się z szarzyzny i umożliwić stworzenie czegoś pomysłowego. Wreszcie, film jest także niezwykle szczerym i słodko-gorzkim spojrzeniem na długoletnią przyjaźń między dwojgiem ludzi wystawioną na próbę czasu i pieniędzy.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  82 min.
 • kraj/rok:
  Irlandia/2016
 • reżyser:
  Colm Quinn
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  El Zorrero Films
 • wybrane festiwale i nagrody:

Inne filmy z sekcji

Bohaterowie są wśród nas

Snow Monkey. Wyrosnąć z gangu
Snow Monkey
Pani pułkownik
Maman Colonelle
Czynić dobro
Doing good
Inne filmy z tagiem

# ekonomia

Chińskie van Goghi
China's Van Goghs
Imperium snów
Dream Empire
Podcięte kwiaty, zielone liście
Fallen Flowers, Thick Leaves
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera