Perła Afryki

The Pearl of Africa
reż.Jonny von Wallström/Szwecja/2016/74 min.
Miejsce
Data
Czas
Luna, sala B
2017-05-13
21:15
Luna, sala B
2017-05-17
16:30

W 2014 roku wprowadzono w Ugandzie antygejowskie prawo, które zmusiło środowiska LGBT do życia w podziemiu, w obawie o prześladowania i dożywotnie więzienie grożące tu za homoseksualizm. W masowych demonstracjach Ugandyjczycy wyrazili swój sprzeciw wobec seksualnej i płciowej odmienności. Winston Churchil określił kiedyś Ugandę mianem Perły Afryki, zachwycając się różnorodnością tego kraju. Tymczasem dziś jest to piekło dla ludzi o transgenderowej osobowości i jedno z najbardziej transfobicznych miejsc na świecie.

Film przedstawia losy 27-letniej Ugandyjki – Cleopatry Kambugu, urodzonej jako mężczyzna transkobiety, która znalazła się na liście 200 ugandyjskich homoseksualistów opublikowanej w 2014 roku na pierwszej stronie “The Red Pepper” – jednego z największych tabloidów w Ugandzie. Zmuszona do ucieczki do Kenii, postanawia zmienić płeć na tę, z którą jej zdaniem powinna się urodzić i która pozwoli jej zawrzeć w swoim kraju legalne małżeństwo z partnerem. Poznajemy jej biografię i stosunki z rodziną oraz długoletnim chłopakiem Nelsonem, dzięki którym jest w stanie przejść trudny psychicznie i biologicznie proces płciowej transformacji.

Obserwując wyjątkową, choć jednocześnie trudną, relację Cleopatry z partnerem, poznajemy wewnętrzne zmagania, jakie im obu towarzyszą. Śledzimy przygotowania do operacji plastycznej Cleopatry, a także jej walkę ze skostniałym biurokratycznym system, w którym nie ma miejsca na odmienność od przyjętej społecznie normy. Poznając skomplikowany proces rozwoju i zmiany jej tożsamości płciowej, uświadamiamy sobie uniwersalne prawdy na temat miłości i nienawiści zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i społecznym. Film pokazuje związki płci i tożsamości, rozwiewając mity oraz zakłamania na temat osób transpłciowych i zjawiska transgenderowości.

 

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  74 min.
 • kraj/rok:
  Szwecja/2016
 • reżyser:
  Jonny von Wallström
 • zdjęcia:
  Jonny von Wallström
 • produkcja:
  Rough Studios AB
 • wybrane festiwale i nagrody:
  Hot Docs Toronto 2016, IDFA Amsterdam 2016

Inne filmy z sekcji

Historie intymne

Święta woda
Sacred Water
Moje drugie ja
Secondo Me
Transit Havana
Transit Havana
Inne filmy z tagiem

# Afryka

Szkolny zeszyt z Afryki
Cahier Africain
Raj: śledztwo
Investigating Paradise
Żołnierz z Mogadiszu
Mogadishu Soldier
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera