Platforma Luna

Luna Platform
reż.Yuri Ancarani//15 min.
Miejsce
Data
Czas

Film jest pokazywany w bloku [1.] Cykl filmów Yuriego Ancaraniego

Film zabiera nas do wnętrza platformy nurkowej, na której mieszkają płetwonurkowie pracujący na dużych głębokościach. Nazwa platformy: Platforma Luna jest jak najbardziej adekwatna, bo życie zanurzonych na dnie oceanu przez trzy tygodnie mężczyzn przypomina widoki z filmów o lotach w kosmos.

Nurkowie z różnych krajów są stłoczeni w małych kajutach połączonych okrągłymi śluzami, głębokość zniekształca dźwięk, każdą czynność mężczyźni muszą ustalać z obsługą pracującą na powierzchni. Poranna toaleta wymaga więc między innymi zgody na włączenie wody w umywalce oraz zapalenie światła, które to czynności de facto wykonuje centrala. Głosy nurków brzmią dziwacznie, a zanurzenie się w wodzie w celu pobrania próbek do badań przywodzi na myśl astronautów wychodzących w kombinezonach w przestrzeń kosmiczną. Mężczyźni śpią, modlą się, nurkują, wszystko w wielkiej pustce głębin, miejsca skrajnie nieprzyjaznego i trudno dostępnego.

Ancarani koncentruje się na detalach, stosuje niecodzienne kadrowanie, stara się uchwycić klaustrofobiczny charakter pracy nurków. Składając ze sobą ich portrety oraz przedstawienia fragmentów platformy buduje misterny obraz przedziwnego miejsca, w którym ludzie i maszyny współpracują i są od siebie nawzajem uzależnieni. Ancarani jest także autorem zdjęć i montażystą: ma pełnię kontroli nad swoim światem. Jak zawsze u niego niezmiernie ważny jest dźwięk, to on w zestawieniu z wysmakowanymi zdjęciami tworzy kolejną płaszczyznę interpretacyjną filmu, odrealniając świat przedstawiony. Jednym z producentów filmu jest Maurizio Cattelan, jeden z czołowych światowy współczesnych artystów.

Film to druga cześć tryptyku „Choroba żelaza” (pozostałe filmy to otwierający cykl „Wódz” oraz film „Da Vinci”). Podobnie jak pierwsza część cyklu, tak i ten film prezentowano w najważniejszych światowych galeriach, między innymi w Centre Pompidou oraz na festiwalach filmowych m.in. w Wenecji, Rotterdamie i Toronto.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  15 min.
 • kraj/rok:
 • reżyser:
  Yuri Ancarani
 • zdjęcia:
  Yuri Ancarani
 • produkcja:
  Studio Ancarani
 • wybrane festiwale i nagrody:
  MFF Rotterdam 2012, Hot Docs Toronto 2012, MFF Wenecja 2011

Inne filmy z sekcji

Doc Gala

Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
Wódz
The Chief
Da Vinci
Da Vinci
Inne filmy z tagiem

# film o filmie

Platforma Luna
Luna Platform
Egzaminy wstępne
The Graduation
The War Show
War Show
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera