Póki jest jasno

It’s Not Yet Dark
reż.Frankie Fenton//79 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 3
2017-05-19
19:00
Kinoteka, sala 3
2017-05-20
14:00

Przejmujący portret Simona Fitzmaurice’a, utalentowanego młodego irlandzkiego reżysera, u którego w 2008 roku zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne. Miał wówczas 34 lata, razem z żoną Ruth spodziewał się kolejnego dziecka i był u szczytu kariery – jego krótkometrażowy film „The Sound of People” został w 2007 roku zakwalifikowany do programu festiwalu filmowego Sundance. Miał jednak jeszcze coś – uporczywą chęć życia na przekór degeneracji ciała, do jakiego prowadziła jego nieuleczalna choroba.

Pomimo utraty kontroli nad mięśniami zdołał napisać książkę „It’s Not Yet Dark” i ukończyć w 2015 roku swój pierwszy pełnometrażowy film zatytułowany „My Name is Emily”. Wyreżyserował go będąc całkowicie sparaliżowanym, używał oczu i specjalnej komputerowej techniki, w której porozumiewał się ze światem za pomocą mrugania.

Film opowiada historię życia Simona, akcentując jego niezwykłą siłę do przezwyciężania trudności i ograniczeń ciała w walce z nieuleczalną chorobą. Wykorzystując bogaty materiał archiwalny, w tym nagrania i zdjęcia rodziny oraz znajomych, a także fragmenty kręconych przez Simona filmów rejestrujących ostatnie lata jego życia, zmienia się w poetycką kronikę jego śmierci. Ta rejestracja powolnego procesu umierania to jednocześnie apoteoza piękna życia samego w sobie – każdej chwili w życiu Simona, która bezpowrotnie przemija. Narratorem jest Colin Farrell, który czyta pamiętniki Simona z ostatnich lat jego życia i staje się niejako alter ego umierającego bohatera. Jednak ta poetycka filmowa celebracja przemijającego życia w każdym jego najdrobniejszym szczególe to również film drogi portretujący niezwykle silną miłość Ruth i Simona, której nie jest w stanie osłabić nawet śmiertelna choroba.

 

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  79 min.
 • kraj/rok:
 • reżyser:
  Frankie Fenton
 • zdjęcia:
  Kate McCullough
 • produkcja:
  Autlook Films
 • wybrane festiwale i nagrody:
  FF Sundance 2017

Inne filmy z sekcji

Bohaterowie są wśród nas

Pan Materac
Mattress Men
Snow Monkey. Wyrosnąć z gangu
Snow Monkey
Pani pułkownik
Maman Colonelle
Inne filmy z tagiem

# film biograficzny

Cicciolina. Skandal to ja
La Cicciolina. Godmother of Scandal
Koleś z Mo’Wax
The Man from Mo'Wax
Ossessione Vezzoli
Ossessione Vezzoli
Póki jest jasno
It’s Not Yet Dark
Monologi Wenus
Venus
Potwór w twojej głowie
Monster in the Mind
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera