Potwór w twojej głowie

Monster in the Mind
reż.Jean Carper/USA/2016/87 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 3
2017-05-15
15:45
Iluzjon, sala Stolica
2017-05-20
16:00

Film jest opowiedzianą z humorem historią śledztwa dotyczącego prawd i mitów o chorobie Alzheimera. Jakie lekarstwo może zapobiec demencji? I czy mamy do czynienia z epidemią?

Jean Carper to dziennikarka medyczna, która współpracowała m.in. z CNN, i autorka bestsellerowej książki Your Miracle Brain”. Gdy lekarze wykryli u niej gen powiązany z chorobą Alzheimera, postanowiła wyruszyć naprzeciw swoim lękom i dowiedzieć się jak najwięcej o schorzeniu, które być może będzie jej udziałem. Carper obrazuje historię społecznych wyobrażeń związanych z chorobą, umiejętnie i zabawnie odwołując się do klasycznych filmów grozy jak „Frankenstein” z 1931 roku czy „Noc żywych trupów” George’a Romero z roku 1968.

Reżyserka rozmawia z licznymi ekspertami i przedstawia bezskuteczne poszukiwania leku na demencję, które ciągną się przez stulecia. Aby sprawdzić skuteczność kolejnych badań, Carper stawia siebie w sytuacji królika doświadczalnego kolejnych medycznych nowinek. Reżyserka zdaje w końcu relację z najnowszej tendencji w leczeniu choroby Alzheimera, która opiera się na zastosowaniu leków prewencyjnie – zanim jeszcze pacjenci zapadną na chorobę. Jak się okazuje, nie jest to jednak jest najskuteczniejsza metoda walki z chorobą.

Film niesie optymistyczne przesłanie: dziś odnotowuje się spadek zachorowań na Alzheimera, a niezwykle skutecznym środkiem zapobiegającym chorobie jest odpowiedni tryb życia. Jean Carper uzyskuje także odpowiedź na nurtujące ją pytania dotyczące jej zdrowia oraz tego, w jakim stopniu geny determinują zachorowalność na to schorzenie.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  87 min.
 • kraj/rok:
  USA/2016
 • reżyser:
  Jean Carper
 • zdjęcia:
  Ellen Kuras
 • produkcja:
  Jean Carper Production LLC
 • wybrane festiwale i nagrody:
  IDFA Amsterdam 2016

Inne filmy z sekcji

Nie tacy sami

Złapać oddech
A Mere Breath
Notatki o ciemności
Notes on Blindness
Normalny autystyczny film
Normal Autistic Film
Inne filmy z tagiem

# feel good movie

Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Kino objazdowe
The Cinema Travellers
Move! Taniec to życie
Move! Dance Your Life
Póki jest jasno
It’s Not Yet Dark
Monologi Wenus
Venus
Potwór w twojej głowie
Monster in the Mind
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera