Przekonania

Convictions
reż.Tatiana Christowa/Rosja, Polska/2016/65 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 4
2017-05-13
11:30

Akcja filmu dzieje się podczas obrad czterech różnych rosyjskich komisji wojskowych, przed którymi staje czwórka bohaterów. Wszyscy – choć każdy z innych powodów domagają się uznania prawa do nieodbywania służby militarnej i skierowania do zastępczych służb cywilnych.

Prawo do odmowy pełnienia służby wojskowej występowało w wielu społeczeństwach i kulturach i motywowane było różnymi czynnikami. W Europie zwłaszcza od XVI wieku łączone było z rozwojem protestanckich grup religijnych głoszących bezwarunkowy pacyfizm. Kolejny impuls do rozwoju dało oświecenie i rozwój pojęcia praw człowieka. Mimo faktu, że obecnie organizacje międzynarodowe uznają prawo do odmowy służby wojskowej z powodów światopoglądowych jako jedno z praw człowieka, to prawo to ciągle nie jest respektowane w wielu krajach. W Rosji w 2008 roku rząd skrócił długość obowiązkowej służby o sześć miesięcy, do jednego roku, lecz jednocześnie wprowadził surowsze zasady dotyczące wykluczenia z obowiązku jej pełnienia. Jedyną furtką uniknięcia służby – poza fizyczną czy psychiczną niezdolnością jej odbywania – są tzw. „przekonania”. Jednak jak pokazuje film Tatiany Christowej, trzeba je nie tylko mieć, ale jeszcze przekonująco udowodnić.

Akcja filmu dzieje się podczas obrad czterech różnych rosyjskich komisji wojskowych, przed którymi staje czwórka bohaterów. Wszyscy – choć każdy z innych powodów domagają się uznania prawa do nieodbywania służby militarnej i skierowania do zastępczych służb cywilnych. Rozpoczyna się proces, który pomimo ram prawnych, okazuje się często kwestią indywidualnych przekonań i interpretacji.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  65 min.
 • kraj/rok:
  Rosja, Polska/2016
 • reżyser:
  Tatiana Christowa
 • zdjęcia:
  Marija Falilejewa, Omari Zwerkow, Miroslaw Miszinow, Aleksej Strelow, Dmitrij Medwedew
 • produkcja:
  Impakt Film, Ethnofund
 • wybrane festiwale i nagrody:
  DOK Lipsk 2017: Nagroda MDR za Wybiny Film z Europy Wschodniej

Inne filmy z sekcji

Doc Alliance

Kiedy ten wiatr ustanie
When Will This Wind Stop
Those Shocking Shaking Days
Those Shocking Shaking Days
Inne filmy z tagiem

# polityka

Wszystkie rządy kłamią
All Governments Lie
Przekonania
Convictions
Imperium snów
Dream Empire
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera