Safari

Safari
reż.Ulrich Seidl//91 min.
Miejsce
Data
Czas
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Sala Kinowa -1
2017-05-13
15:00

Ulrich Seidl wraca do Afryki – ostatnim razem był tu, realizując pamiętną fabułę „Raj: miłość”, o seksturystyce starszych białych kobiet. Tym razem portretuje austriackich myśliwych, zażywających uroków mordowania zwierząt w rezerwacie.

Wszystko jest jak najbardziej legalne – każde zwierzę jest odpowiednio wycenione, miejscowa ludność zarabia pieniądze na obsłudze gości (myśliwy w tydzień wydaje tyle, ile normalny turysta w dwa miesiące), tworzą się miejsca pracy i infrastruktura – cały biznes jest prowadzony przez Austriaka, który przeniósł się na Czarny Ląd.

Film jest okrutnym rewersem programów przyrodniczych – widzimy śmierć i cierpienie zwierząt, fizyczne podniecenie myśliwych; ludzi, którzy przyznają sobie prawo do panowania nad naturą i czerpią satysfakcję z zadawania śmierci. Jak każda społeczność, tworzą oni swoje magiczne rytuały, które podtrzymują ich wspólnotę.

Seidl portretuje ich w swoim stylu – bezlitośnie, ironicznie i ze swoistym dystansem. Jego bohaterowie starają się wytłumaczyć, co ich pociąga w polowaniu, dorabiając do pierwotnych instynktów pseudofilozoficzne teorie będące echem tych, które w połowie ubiegłego stulecia doprowadziły do śmierci milionów ludzi. Seidl zdziera maskę z „cywilizowanych” Europejczyków, pokazując ledwie skrywany rasizm, obojętność na biedę i fascynację przemocą.

Film to przejażdżka po jego stałych motywach: brzydota ludzkiego ciała (zderzona z ciałami umęczonych zwierząt), obraz człowieka realizującego swoje mroczne żądze bez dbania o interes innych. Bohaterowie Seidla to zwykli mieszczanie – emeryci, nastolatki i zamożna klasa średnia. Seidl podchodzi do nich tak blisko, jak to możliwe – opowiadają o swoich emocjach bez żadnych zahamowań.

Film nabiera niestety aktualności w Polsce, gdzie myśliwi zdobywają coraz większe prawa. Pamiętajmy, że w myśl planowanej ustawy, już niedługo, polując, będą mogli bez zgody właściciela wchodzić na prywatny teren, budować na nim ambony, a nawet… oddawać strzały już w odległości 100 metrów od naszych domów.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  91 min.
 • kraj/rok:
 • reżyser:
  Ulrich Seidl
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  Ulrich Seidl Film Produktion GmbH
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2016 – MFF Wenecja, 2017 – MFF Rotterdam, 2016 – MFF Toronto

Inne filmy z sekcji

Fetysze i kultura

Kaseta: dokumentalna składanka
Cassette: A Documentary Mixtape
Idolki z Tokio
Tokyo Idols
Marina Abramović w Brazylii
Marina Abramović in Brazil. The Space In Between
Inne filmy z tagiem

# Afryka

Safari
Safari
Bez tytułu
Untitled
Inne filmy z konkursu

Grand Prix Dolnego Śląska

Safari
Safari
Jak spotkać syrenę
How to Meet a Mermaid
Amatorzy w kosmosie
Amateurs in Space
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera