Spira Mirabilis. Poszerzenie pola świadomości

Spira Mirabilis
reż.Massimo D'Anolfi, Martina Parenti/Włochy, Szwajcaria/2016/121 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 4
2017-05-12
13:30
Kinoteka, sala 7
2017-05-20
17:30

Co wspólnego mają ze sobą Jorge Luis Borges, indiańska legenda o powstaniu świata, mediolańska katedra, meduza, która ma do dyspozycji 10 żyć, Marina Vlady i bębny obdarzone głębokim dźwiękiem? Film szuka łączących te zjawiska nici, tworząc medytacyjną podróż w głąb naszej podświadomości. Kadry wyjęte wprost ze snów, ludzie kontemplujący w morzu kształt pobliskiej wyspy sąsiadują ze sterylnymi laboratoriami, gdzie naukowcy obserwują zaskakująco żywotne komórki. Opowieści o krwawych walkach toczonych przez Indian biją się o naszą uwagę z wyciszonymi ujęciami ze szpitali, gdzie wcześniaki wsłuchują się w dźwięk bębnów wyrabianych według specjalistycznej receptury.

Twórcy czerpią z Junga – poddawszy się rytmowi filmu, konfrontujemy się z archetypicznymi obrazami i dźwiękami – szumem wiatru, falami, rozlewającymi się wokół nas dźwiękami miast. To jednocześnie wyostrzenie zmysłów, „dostrojenie się” do rzeczywistości, uważność, ale także zanurzenie w oceanie podświadomości, ze szczególnym uwzględnieniem jej części próbującej uporać się z ludzką (nie)śmiertelnością.

W efekcie film jest dwugodzinną podróżą, podczas której wręcz fizycznie odczuwamy jak bardzo połączone są wszelkie formy życia – obserwując z uwagą najmniejsze organizmy, możemy odbudować utraconą więź ze światem. Sens dzieła wyłania się powoli, rytm opowiadania nie szuka tradycyjnej narracji. To metafizyczne i formalne wyzwanie, z którym warto się zmierzyć.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  121 min.
 • kraj/rok:
  Włochy, Szwajcaria/2016
 • reżyser:
  Massimo D'Anolfi, Martina Parenti
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  Montmorency Film, Lomotion
 • wybrane festiwale i nagrody:

Inne filmy z sekcji

Doc Gala

Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
Wódz
The Chief
Platforma Luna
Luna Platform
Inne filmy z tagiem

# psychologia

Święta woda
Sacred Water
Spira Mirabilis. Poszerzenie pola świadomości
Spira Mirabilis
Transit Havana
Transit Havana
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera