Sprzedawcy śmierci

Shadow World
reż.Johan Grimonprez/USA, Dania, Belgia/2016/90 min.
Miejsce
Data
Czas
Luna, sala B
2017-05-13
14:00
Kinoteka, sala 3
2017-05-18
16:30

Film oparty na książce Andrew Feinsteina zatytułowanej „The Shadow World: Inside the Global Arms Trade”. Przedstawia unikalny wgląd w międzynarodowy handel bronią, odsłaniając jednocześnie kulisy jego działania, a także korupcję, kłamstwo i chciwość, jaka kryje się w jego cieniu. Poznajemy tajniki światowego przemysłu, który jest dziś źródłem największych pieniędzy i ludzkich tragedii.

Dowiadujemy się, jak przy współudziale rządów, służb specjalnych, śledczych, prokuratorskich oraz producentów broni, pośredników i agentów działa rynek, który nie tylko sprzyja korupcji i podważa zasady demokracji, ale wpływa również na zagraniczną i gospodarczą politykę, powodując cierpienie niewinnych ludzi. Śledząc przekonujące nagrania i wypowiedzi, uświadamiamy sobie, kto i po co napędza dziś atmosferę strachu i próbuje wykreować wyobrażenia o tym, co stanowi obecnie dla ludzi najlepszą formę obrony i zabezpieczenia.

Poznajemy nie tylko punkt widzenia Andrew Feinsteina, byłego dziennikarza „The New York Times” Chrisa Hedgesa, Seymour Hersh z „New Yorker” i emerytowanego pułkownika Amerykańskiej Armii Lawrence’a Wilkersona lecz także byłego dilera broni, który zdecydował się opowiedzieć o tajnikach handlu bronią. Film pokazuje na czym polega i z czym się dziś wiąże postrzeganie świata w kategoriach militaryzmu. Ścisły związek pomiędzy przemysłem zbrojeniowym a rządami państw, ich agencjami wywiadowczymi, bankami i mediami pozwala na stałe usprawiedliwianie rozwoju światowego handlu bronią i traktowanie go jako jedynego skutecznego narzędzia do zagwarantowania bezpiecznego życia przy jednoczesnej ignorancji dla realnych i często tragicznych społeczno-ekonomicznych i ludzkich kosztów. Film prowokuje do zastanowienia się, na ile handel bronią determinuje nasze życie i wpływa na kształt świata, w którym żyjemy. Pozostawia również miejsce na głębszą refleksję, na ile jeszcze jesteśmy dziś w stanie kontrolować ten jeden z najbardziej skrytych przemysłów świata.     

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  90 min.
 • kraj/rok:
  USA, Dania, Belgia/2016
 • reżyser:
  Johan Grimonprez
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  Dillywood, Louverture Films
 • wybrane festiwale i nagrody:

Inne filmy z sekcji

Człowiek w kinie

Szkolny zeszyt z Afryki
Cahier Africain
Dugma: przycisk
Dugma: The Button
Darmowy lancz
Free Lunch Society
Inne filmy z tagiem

# ekonomia

Chińskie van Goghi
China's Van Goghs
Imperium snów
Dream Empire
Podcięte kwiaty, zielone liście
Fallen Flowers, Thick Leaves
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera