Stając się, kim byłem

Becoming Who I Was
reż.Chang-Yong Moon, Jin Jeon/Korea Południowa/2016/96 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 7
2017-05-13
16:15
Luna, sala B
2017-05-15
18:00
Luna, sala A
2017-05-19
16:00

Angdu urodził się w małej miejscowości, leżącej w krainie Ladakh – historycznym Tybecie zachodnim. Konflikt między Tybetem a Chinami oraz odległość sprawiają, że dotarcie do klasztoru jest niezwykle trudne. W filmie obserwujemy, jak Angdu chodzi do szkoły, przygotowuje się do sprawdzianów, spędza czas wolny z rówieśnikami. Przez miejscową społeczność traktowany jest jednak inaczej niż jego rówieśnicy. Okazywany szacunek wiąże się z większymi oczekiwaniami lokalnej społeczności wobec chłopca. Czy rzeczywiście jest reinkarnacją Ripnoche, wysokiego lamy buddyjskiego, który żył 1500 lat temu? To pytanie zadają sobie mieszkańcy wioski. Chłopiec otrzymuje emocjonalne wsparcie od opiekuna, z którym łączy go przyjaźń, ale to on sam musi znaleźć wewnętrzną siłę i wiarę w siebie.

W filmie poznajemy także konsekwencje społeczne szlachetnej inkarnacji Angdu – da mu ono możliwość rozwijania się i uniknięcia losu rodziców, pochłoniętych ciężką codzienną pracą. Nauczyciel duchowy Urgyana Rickzena wysyła Angdu do pobliskiego klasztoru, aby chłopiec się kształcił. Następnie wyruszą we wspólną podróż przez indyjskie Himalaje do Tybetu, miejsca prawdziwego – jak wierzą – pochodzenia Angdu. W filmie Changa-Yonga Moona i Jin Jeon ważny jest nie tylko cel podróży, ale także sama droga i pobyt chłopca w klasztorze. Angdu poznaje na naszych oczach otaczający świat, relacje społeczne i poszukuje wiary w siebie i własne siły. Film powstawał osiem lat.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  96 min.
 • kraj/rok:
  Korea Południowa/2016
 • reżyser:
  Chang-Yong Moon, Jin Jeon
 • zdjęcia:
  Chang-Yong Moon, Jin Jeon
 • produkcja:
  Prosum, Sonamu Films
 • wybrane festiwale i nagrody:
  MFF Berlin 2017: Grand Prix dla Najlepszego Filmu (GenerationKplus), MFF Busan 2016 (Documentary Showcase), IDFA Amsterdam (Docs For Sale) 2016

Inne filmy z sekcji

Historie intymne

Perła Afryki
The Pearl of Africa
Święta woda
Sacred Water
Moje drugie ja
Secondo Me
Inne filmy z tagiem

# podróże

Miłość na Syberii
Siberian Love
Dni płyną tu bez końca
The Infinite Flight of Days
Move! Taniec to życie
Move! Dance Your Life
Inne filmy z konkursu

Nagroda Akademii Dokumentalnej

Stając się, kim byłem
Becoming Who I Was
Notatki o ciemności
Notes on Blindness
Wolność słowa wolna od lęku
Free Speech Fear Free
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera