Szczęśliwi do bólu

Violently Happy
reż.Paula Calvo/Niemcy/2016/92 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 3
2017-05-13
19:15
Luna, sala B
2017-05-15
21:00

Schwelle to berlińskie studio, założone przez tancerza, performera i współczesnego libertyna Felixa Ruckerta. To rodzaj świetlicy dla dorosłych, gdzie w programie zajęć można znaleźć m.in.: warsztaty z autostymulacji, oddychania holotropowego, kinbaku, zabawy woskiem czy pokazy biczowania. To także społeczność, która w doświadczeniu bólu i przemocy szuka spełnienia, oświecenia i źródeł twórczości.

Właśnie do tego miejsca zaprasza widzów w swoim intymnym debiucie reżyserka Paula Calvo. Bez oceniania, wkracza ona w świat przyjemności i bólu grupy berlińczyków, którzy podczas zbiorowej terapii, czy indywidualnych performensów, przekraczają granice prywatności, komfortu, wytrzymałości. Kamera znajduje się np. tuż obok wymiotującego z bólu Ruckerta, którego ciało poprzekłuwane jest kilkuanstoma igłami albo w samym środku orgii, w której bierze udział kilkunaście osób. Spojrzenie reżyserki nie ucieka w bezpieczny dystans ani zgrabną elipsę – pokazuje wszystko. Niemniej jest w nim wiele czułości, która nie odbiera portretowanym osobom ich podmiotowości.

Niezwykle rzadka w tym temacie otwartość, wyjątkowa uważność i brak efekciarstwa czynią z tego obrazu film o BDSM, który od „50 twarzy Greya” różni absolutnie wszystko.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  92 min.
 • kraj/rok:
  Niemcy/2016
 • reżyser:
  Paula Calvo
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  Lüthje Schneider Hörl I FILM GbR
 • wybrane festiwale i nagrody:
  IDFA Amsterdam 2016

Inne filmy z sekcji

Historie intymne

Perła Afryki
The Pearl of Africa
Święta woda
Sacred Water
Moje drugie ja
Secondo Me
Inne filmy z tagiem

# awangarda

Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Szczęśliwi do bólu
Violently Happy
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera