Szkolny zeszyt z Afryki

Cahier Africain
reż.Heidi Specogna/Szwajcaria, Niemcy/2016/119 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 3
2017-04-20
11:30
Kinoteka, sala 1
2017-05-12
16:30
Kinoteka, sala 1
2017-05-18
15:15

Wszystko zaczęło się od małego szkolnego zeszytu. W 2008 roku reżyserka filmu podczas podróży do Afryki przypadkowo odkryła notatnik pełen odważnych, makabrycznych opisów-zeznań 300 afrykańskich kobiet, dziewcząt i mężczyzn. Ukazywały one obrazy zbrodni wojennych dokonanych od października 2002 roku do marca 2003 roku przez najemników z Konga podczas wojny domowej w Republice Środkowoafrykańskiej. W jej trakcie dochodziło do licznych gwałtów, porwań, morderstw i czystek etnicznych, a także siłowego werbowania dzieci do organizacji militarnych. Szacuje się, że ponad 100 000 kobiet doświadczyło przemocy w trakcie tego konfliktu. Film jest zapisem wspomnień dwóch z nich.

Młoda muzułmanka Amzine w wyniku gwałtu zaszła w ciążę i urodziła dziecko, 12-letnią dziś córkę Fane, której widok codziennie przypomina jej o cierpieniu, jakiego doznała. Młoda chrześcijanka Arlette od lat umierała z bólu od niegojącej się postrzałowej rany w kolano zadanej jej w trakcie wojny. Dopiero udana operacja w Berlinie dała jej szansę na bezbolesne życie. W filmie obserwujemy nie tylko życie tych dwóch skrzywdzonych młodych kobiet, lecz także podejmowaną z uporem próbę ich powrotu do normalności. Poznajemy również kulisy toczącego się w Trybunale Konstytucyjnym w Hadze procesu badającego zbrodnie popełnione w trakcie tego konfliktu.

Tymczasem w Republice Środkowoafrykańskiej znów wybucha wojna, a Amzine, Fane i Arlette po raz kolejny są zagrożone – otaczająca je rzeczywistość jest pełna przemocy, śmierci i zniszczenia. Wstrząsający i poruszający film dokumentuje proces pogrążania się Republiki Środkowowafrykańskiej w anarchii i chaosie, upadku jej cywilizacji i powolnego przekształcania się w upadłe i rozdarte wojną domową państwo.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  119 min.
 • kraj/rok:
  Szwajcaria, Niemcy/2016
 • reżyser:
  Heidi Specogna
 • zdjęcia:
  Johann Feindt
 • produkcja:
  PS Film GmbH, Filmpunkt GmbH, ZDF / 3sat
 • wybrane festiwale i nagrody:
  MFF Locarno 2016: Nagroda Premio Zonta Club, DOK Lipsk 2016: Nagroda Srebrnego Gołębia i Nagroda Jury Ekumenicznego, Nagroda German Human Rights Film 2016

Inne filmy z sekcji

Człowiek w kinie

Dugma: przycisk
Dugma: The Button
Darmowy lancz
Free Lunch Society
Żołnierz z Mogadiszu
Mogadishu Soldier
Inne filmy z tagiem

# Afryka

Szkolny zeszyt z Afryki
Cahier Africain
Raj: śledztwo
Investigating Paradise
Perła Afryki
The Pearl of Africa
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera