Those Shocking Shaking Days

Those Shocking Shaking Days
reż.Selma Doborac/Austria, Bośnia i Hercegowina/2016/88 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 3
2017-05-14
20:30

Radykalny i bezkompromisowy esej filmowy o (nie)możliwości przedstawienia wojny. Punktem wyjścia jest wojna w Bośni i Hercegowinie, „najbardziej krwawy konflikt w Europie od zakończenia II wojny światowej” – jak podają podręczniki historii, utrwalone i powszechnie znane narracje. Czy jednak ten język, traktowany jako neutralny, nie wpływa na sposoby widzenia? Czy nie należałoby zrezygnować z jednoznacznych słów i obrazów na rzecz bardziej krytycznej refleksji? I czy w ogóle krytyczna refleksja o wojnie może zostać osiągnięta poetyckimi lub wizualnymi środkami?

Dlatego wbrew przyzwyczajeniom nie obejrzymy tu materiałów archiwalnych ze scenami wojennymi i zbiorowymi grobami, nie wysłuchamy wypowiedzi ofiar czy akademickich analiz konfliktu. Reżyserka konfrontuje nas samych – jako obserwatorów a zarazem konsumentów obrazów – zadając serię retorycznych pytań i prezentując np. obrazy niezamieszkałych, zniszczonych domów, zarejestrowanych na taśmie VHS, których znaczenia możemy się jedynie domyślać. Każde pytanie, a dokładniej podpis pod obrazem na dole ekranu, przynosi nowe pytanie i staje się metakrytyką filmu jako takiego.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  88 min.
 • kraj/rok:
  Austria, Bośnia i Hercegowina/2016
 • reżyser:
  Selma Doborac
 • zdjęcia:
  Selma Doborac
 • produkcja:
 • wybrane festiwale i nagrody:
  MFF Marseille 2016: Międzynarodowa Nagroda Georges De Beauregard (Konkurs Międzynarodowy), Specjalne Wyróżnienie (Konkurs Pierwszy Film); This Human World Wiedeń 2016 : Nagroda Austriackiego Jury, Nagroda dla Najlepszego Filmu; MFFD Jihlava (IDFF East Silver Market); SIFF Cinema, Seattle IFF

Inne filmy z sekcji

Doc Alliance

Przekonania
Convictions
Kiedy ten wiatr ustanie
When Will This Wind Stop
Inne filmy z tagiem

# historia

Fugazi – centrum wszechświata
Fugazi – The Centre of The Universe
Zaczarowany las Kaisy
Kaisa's Enchanted Forest
Klucz do Salvadora Dalego
The Key to Dalí
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera