Wyścig. Antropologia współczesnej pustyni

The Challenge
reż.Yuri Ancarani/Francja, Włochy, 2016/68 min.
Miejsce
Data
Czas
Kino Orzeł
2017-05-15
17:30

Film jest pokazywany w bloku [2.] Cykl filmów Yuriego Ancaraniego.

Reżyser przekracza Zatokę Perską, aby towarzyszyć sokolnikom w przygotowaniach do ważnych zawodów na pustyni w Katarze. Obserwujemy, jak wśród SUV-ów, lamborghini i prywatnych odrzutowców rozgrywa się konkurs przypominający świat „Mad Maxa”. Film to zobrazowana z antropologiczną pasją opowieść o intensywnym weekendzie spędzonym na pustyni.

Zawody sokolników mają tradycję sięgającą niemal 40 stuleci. Były rozrywką arystokracji w średniowieczu. Także dziś, szczególnie w kulturze arabskiej, przypisywany jest im duży prestiż. Sokoły biorące udział w zawodach darzone są przez ich właścicieli nie tylko czcią, ale także dużą czułością.

Świat przedstawiony w filmie jest wyłącznie męski. Obserwujemy pełne przepychu przygotowania do zawodów, które swoją powagą i wzniosłością przywodzą na myśl rytualne obrzędy, których uczestnikom nie brakuje fantazji. Widok lamparta siedzącego obok swojego właściciela w samochodzie podczas przejażdżki po pustyni to tylko jedno z ujęć, które w odbiorze wydaje się całkiem nierealne, sprawiając, że sceny z filmu przypominają surrealistyczne obrazy. Jednocześnie zawody sokolników jak żaden inny fenomen umożliwiają przyjrzenie się Katarowi zanurzonemu we współczesności związanej z kulturą miejską, ale osadzonemu silnie w tradycji odpowiadającej przywiązaniu do pustyni.

Ścieżek odczytania filmu, który bezspornie jest wizualną ucztą, jest wiele. W pamięć zapada choćby scena, w której obserwujemy ucieczkę gołębia zobrazowaną za pomocą kamery umieszczonej na skrzydłach napastnika. Wieloznaczność obrazu Ancaraniego jest związana z doświadczeniami tego włoskiego reżysera sytuującymi się między filmem a wideo-artem. Jego prace były nagradzane zarówno na festiwalach w Locarno, Wenecji i Toront,o jak i wystawiane w muzeach sztuki współczesnej, m.in. w paryskim Centrum Pompidou czy na Biennale w Wenecji.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  68 min.
 • kraj/rok:
  Francja, Włochy, 2016
 • reżyser:
  Yuri Ancarani
 • zdjęcia:
  Yuri Ancarani
 • produkcja:
  La Bête
 • wybrane festiwale i nagrody:
  Locarno FF: Nagroda Specjalna Jury 2016, IDFA Amsterdam 2016, MFF Wiedeń 2016, FF Turyn 2016, MFF Dubaj 2016

Inne filmy z sekcji

Fetysze i kultura

Dawson City: czas zatrzymany
Dawson City: Frozen Time
Safari
Safari
Idolki z Tokio
Tokyo Idols
Inne filmy z tagiem

# Bliski Wschód

Wyścig. Antropologia współczesnej pustyni
The Challenge
Zero Days
Zero Days
Bez tytułu
Untitled
Inne filmy z konkursu

Bydgoszcz

Dawson City: czas zatrzymany
Dawson City: Frozen Time
Beuys. Sztuka to rewolucja
Beuys
Jak spotkać syrenę
How to Meet a Mermaid
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera