The War Show

War Show
reż.Andreas Dalsgaard, Obaidah Zytoon/Dania/2016/105 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 7
2017-05-12
18:00
Kinoteka, sala 2
2017-05-14
17:00
Kinoteka, sala 3
2017-05-18
14:00
Luna, sala A
2017-05-21
18:00

Gdy Arabska Wiosna dotarła do Syrii, lokalna didżejka radiowa Obaidah Zytoon wraz z grupą przyjaciół dołączyła w marcu 2011 roku do protestów przeciwko Basharowi al-Asadowi. Pełna euforycznej wiary, że Syria zmienia się na lepsze, wraz z zaprzyjaźnionymi artystami i aktywistami zaczęła filmować wspólne rewolucyjne doświadczenia i dziejące się wokół nich wydarzenia. Gdy minęło kilka lat, okazało się jednak, że optymistyczne marzenia o wolności i nadzieje na lepszą przyszłość szybko zastąpiła rzeczywistość pełna represji, przemocy, wymuszonej emigracji i ekstremizmu.

Zytoon wraz z przyjaciółmi nakręciła 300 godzin materiału, a reżyser wyselekcjonował i zmontował wybrane fragmenty archiwalnych nagrań, tworząc wyjątkowy film, który różni się od innych obrazów na temat rewolucji w Syrii. Nie jest to reportaż przedstawiający dramatyczne rewolucyjne ujęcia i przelew krwi. To raczej oparta na osobistej narracji próba pokazania rewolucji oczami młodych, aktywnych ludzi o otwartych umysłach, i analizy jej znaczenia dla przeciętnych Syryjczyków.

Na początku rewolucji większość znajomych Zytoon nie ma politycznych aspiracji, a ich marzenia są takie same jak innych młodych ludzi na całym świecie. Pragną poluzowania religijnych więzów i struktur oraz opowiadają się przeciwko represjom. Jedna z młodych Syryjek na pytanie, dlaczego nie nosi chusty na demonstracji, odpowiada, że wyszła na ulicę nie po to, żeby się dusić, ale żeby oddychać. Jednak optymistyczny duch rewolucji zmienił się z czasem w swoje zaprzeczenie, a marzenia o lepszej przyszłości zastąpiły realia wojny domowej. W filmie obserwujemy tę przemianę, w której euforię zastępuje rozpacz, mając szansę choć przez chwilę poczuć i zobaczyć to, co trudno sobie w inny sposób wyobrazić.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  105 min.
 • kraj/rok:
  Dania/2016
 • reżyser:
  Andreas Dalsgaard, Obaidah Zytoon
 • zdjęcia:
  Obaidah Zytoon, Amr Kheito, Hisham Issa, Dana Bakdounes, Lars Skree, Wasim Anonymous, Tahani Burhan
 • produkcja:
  Fridthjof Film
 • wybrane festiwale i nagrody:
  MFF Göteborg 2017: Nagroda Dragon Award dla Najlepszego Filmu Nordyckiego, MFF Wiedeń 2016: Nagroda Jury, MFF Bergen 2016: Nagroda Best Human Rights Documentary Award, MFF Toronto 2016, Signe de Nuit Paryż 2016: Nagroda Studenckiego Jury, MFF Genewa 2016, FF Tempo 2016, MFF Saloniki 2016, Zagrebdox Zagrzeb 2016

Inne filmy z sekcji

Człowiek w kinie

Szkolny zeszyt z Afryki
Cahier Africain
Dugma: przycisk
Dugma: The Button
Darmowy lancz
Free Lunch Society
Inne filmy z tagiem

# Bliski Wschód

Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Dugma: przycisk
Dugma: The Button
Peszmergowie. Walczący z ISIS
Peshmerga
Inne filmy z konkursu

Nagroda Amnesty International

Proces. Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow
The Trial: The State of Russia vs Oleg Sentsov
Kod czarny
Black Code
Jackson
Jackson
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera