Tony Conrad: tu i teraz

Tony Conrad: Completely in the Present
reż.Tyler Hubby/USA/2016/96 min.
Miejsce
Data
Czas
Luna, sala B
2017-05-14
17:00
Kinoteka, sala 3
2017-05-19
21:30

Tony Conrad był awangardowym amerykańskim artystą wideo, eksperymentalnym reżyserem, kompozytorem, muzykiem, performerem, edukatorem i pisarzem, którego otwarte, innowacyjne i interdyscyplinarne myślenie o sztuce, mediach i idei nauczania pozwoliło zredefiniować dotychczas znany kanon sztuki niemal na każdej płaszczyźnie jego działania. Był pionierem drone music i filmu strukturalnego, a wyznacznikiem jego twórczości okazały się głównie relacje pomiędzy dźwiękiem, poruszającym się obrazem i grą. Współpracował i występował z szeroką rzeszą arystów, takich jak John Cale i La Monte Young w Theatre of Eternal Music, znanym jako The Dream Syndicate (lata 60. ubiegłego wieku).

Grał z Lou Reedem w The Primitives i odegrał znaczącą rolę w stworzeniu The Velvet Underground, a następnie porzucił muzykę na rzecz nakręcenia eksperymentalnego czarno-białego filmu „The Flicker”. Nawoływał do zmiany dotychczasowych zasad edukacji i odrzucenia przyjętego przez nas modelu nauczania. Wpłynął również na karierę wielu popularnych artystów i muzyków – i być może dlatego po jego śmierci w 2016 roku umieścili hołd oddali mu między innymi: Hollis Frampton, Paul Sharits, Pitchfork i Stereogum.

Mimo to pozostał nieznany dla szerszej pubiczności. Film jest próbą wniliwego spojrzenia na postać i twórczość Conrada. Zbudowany z materiałów archiwalnych, które reżyser zbierał i nagrywał od czasu pierwszego spotkania z Conradem w 1994 roku, ukazuje bezkompromisową pięćdziesięcioletnią karierę artysty na płaszczyźnie filmu, muzyki wideo, telewizji i edukacji, podkreślając jej rolę i znaczenie. Dokumentuje artystyczną odmienność Conrada i siłę, jaka w nim tkwiła, a także godne uwagi i znaczące dokonania w sferze kompozycji i performensu. Poznajemy niezwykłego w swoim rodzaju artystę i człowieka, który tak naprawdę chciał zniszczyć w dobrej wierze system, w jakim przyszło mu funkcjonować.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  96 min.
 • kraj/rok:
  USA/2016
 • reżyser:
  Tyler Hubby
 • zdjęcia:
  Damian Calvo, Fortunato Procopio
 • produkcja:
  Sixty Cycle Hum
 • wybrane festiwale i nagrody:

Inne filmy z sekcji

Muza i Wena

Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Breaking a Monster
Breaking a Monster
Jak zniszczyć wehikuły czasu
How to Destroy the Time Machines
Inne filmy z tagiem

# film biograficzny

Cicciolina. Skandal to ja
La Cicciolina. Godmother of Scandal
Koleś z Mo’Wax
The Man from Mo'Wax
Ossessione Vezzoli
Ossessione Vezzoli
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera