Transit Havana

Transit Havana
reż.Daniel Abma/Niemcy, Holandia/2016/89 min.
Miejsce
Data
Czas

Życie transseksualnych Kubańczyków do łatwych nie należy. Choć kubańska konstytucja gwarantuje wszystkim obywatelom równość wobec prawa i zakazuje dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny, obecnie w kubańskim ustawodawstwie nie istnieje żadna prawna forma uznająca związki jednopłciowe. Mariela Castro, córka kubańskiego przywódcy Raúla Castro od lat jest czynną aktywistką walczącą o prawa dla mniejszości seksualnych na Kubie. To właśnie ona regularnie raz w roku sprowadza na Kubę najlepszych chirurgów plastycznych z Europy, aby przeprowadzili operację zmiany płci pięciu wybranym z długiej listy kubańskim transseksualistom. A wszystko dzięki wprowadzonej z jej pomocą ustawie z 2010 roku dającej osobom transseksualnym na Kubie możliwość zmiany płci na koszt państwa.

Film portretuje losy trzech transseksualnych osób mieszkających na Kubie, które planują zmianę płci i tym samym całego swojego życia. Odette, Juani i Malú oczekują na liście kandydatów do operacji. Wykluczeni przez kościół i lokalną społeczność, stykając się z awersją ze strony rodziny, żyją w poczuciu dyskryminacji. Wierzą że zmiana płci jest dla nich jedyną szansą na odzyskanie utraconej godności. W filmie poznajemy ich losy, społeczne i polityczne uwikłania, a także dylematy, jakie towarzyszą podjętej przez nich życiowej decyzji. Obserwujemy ich nerwowe oczekiwanie na operację, a także związane z nią przygotowania i jej społeczny kontekst.

Poznajemy w ten sposób nieznaną dotąd twarz Kuby – zanurzonej w socjalizmie wyspy, która powoli otwiera się na seksualną inność. Film nie poprzestaje jednak wyłącznie na zobrazowaniu tego zjawiska. Nie jest próbą edukacji na powierzchownym poziomie – jest portretem ludzkiego dramatu, który rozgrywa się na pełnej paradoksów wyspie w myśl nowej progresywnej polityki socjalizmu realizowanej pod hasłem walki z homofobią.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  89 min.
 • kraj/rok:
  Niemcy, Holandia/2016
 • reżyser:
  Daniel Abma
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  Kloos & Co. Medien GmbH
 • wybrane festiwale i nagrody:
  MFF Karlowe Wary 2017, IDFA Amsterdam 2016, MFF Budapeszt 2016, MFF Cottbus 2016, FF Bergen 2016, DOKfest Monachium 2016, FF Cork 2016

Inne filmy z sekcji

Historie intymne

Perła Afryki
The Pearl of Africa
Święta woda
Sacred Water
Moje drugie ja
Secondo Me
Inne filmy z tagiem

# LGBT

Perła Afryki
The Pearl of Africa
Transit Havana
Transit Havana
Strike a Pose. Tancerze Madonny
Strike a Pose
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera