Unplugged

Unplagged
reż.Mladen Kovacevic/Serbia, Finlandia/2013/51 min.
Miejsce
Data
Czas

Film jest pokazywany w bloku [1] Jak zniszczyć wehikuły czasu + Unplagged.

Czy przy odpowiednich umiejętnościach gra na zwykłym liściu z drzewa może brzmieć jak na profesjonalnym muzycznym instrumencie? Ten niekonwencjonalny styl uprawiania muzyki jest serbską tradycją, choć z biegiem lat powoli zanika. W pewnej serbskiej wsi emerytowana pracownica agencji detektywistycznej, ekscentryczna starsza pani Vera praktykuje ten niecodzienny typ muzykowania wraz z uzdolnionym muzycznie mieszkańcem wioski Perą oraz amatorem-wynalazcą Josipem.

Vera, która maluje policzki szminką, uwielbia fajerwerki i wciąż opowiada historie o pracy w branży odzieżowej i agencji detektywistycznej, za wszelka cenę stara się zachować tradycję grania na liściach. Potrafi wyczarować niezwykle unikalne dźwięki. Śmieje się jednak, że Josip nie ma talentu pomimo, że potrafi grać na 20 instrumentach muzycznych. Ten jednak cały czas próbuje rozszyfrować niejasne tajniki kunsztu grania na liściach. Okazuje się, że fonetyka liści nie jest prostą sprawą i wymaga przede wszystkim pokonania oporów własnego mózgu.

Film jest piekną wizualnie, egzystencjalna opowieścią na temat muzyki, która, grana na liściach drzew – najbardziej prymitywnych instrumentach – staje się uniwersalną formą muzycznego eskapizmu.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  51 min.
 • kraj/rok:
  Serbia, Finlandia/2013
 • reżyser:
  Mladen Kovacevic
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  Horopter Film Production
 • wybrane festiwale i nagrody:
  Hot Docs Toronto 2013, FF Sarajewo 2013, CPH:DOX Kopenhaga 2013, Visions du Réel Nyon 2013, FID Marseille 2013, FF Brooklyn 2013

Inne filmy z sekcji

Muza i Wena

Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Breaking a Monster
Breaking a Monster
Jak zniszczyć wehikuły czasu
How to Destroy the Time Machines
Inne filmy z tagiem

# feel good movie

Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Kino objazdowe
The Cinema Travellers
Move! Taniec to życie
Move! Dance Your Life
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera