Zaczarowany las Kaisy

Kaisa's Enchanted Forest
reż.Katja Gauriloff/Finlandia/2016/82 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 3
2017-05-13
14:30
Iluzjon, sala Stolica
2017-05-18
16:30

W latach 30. ubiegłego wieku szwajcarski pisarz Robert Crottet, cierpiący wówczas na gruźlicę, zaczął śnić o jasnookich stworzeniach przemawiających do niego z odległych lasów w północnej Finlandii. Gdy wyzdrowiał, postanowił udać się w podróż na północ Europy, aby zobaczyć, czy jego sny są dalekie od rzeczywistości. W ten sposób dotarł do społeczności Skolt Sámów, znanej powszechnie jako Lapończycy, od tysiącleci zamieszkującej Skandynawię oraz północno-zachodnią Rosję i żyjącej według niezmienionych od wieków zasad.

Spotkał tam Kaisę – hipnotyczną gawędziarkę i jasnowidzkę, opowiadającą w fascynujący sposób legendy i historie swojego ludu. Zauroczony jej niezwykłymi, metaforycznymi opowieściami o bogatej tradycji i zwyczajach Sámów, napisał swoją pierwszą książkę zatytułowaną „Enchanted Forest”. Gdy wybuchła II wojna światowa, Skolt Sámowie zostali wysiedleni przez Rosjan z terenów, które od zawsze zamieszkiwali. Crottet rozpoczął wówczas rozpaczliwą kampanię w całej Europie, aby zwrócić uwagę świata na ich tragiczny los.

Film jest portretem tej niezwykłej i zanikającej społeczności, której członkowie według legend byli pierwotnymi mieszkańcami Skandynawii. Znana i nagradzana reżyserka Katja Gauriloff, prywatnie przedstawicielka ludu Sámi i wnuczka Kaisy, wykorzystuje fascynujące i nieznane nagrania archiwalne (w tym te zarejestrowanej przez Crotteta), książki, zdjęcia, nagrania video i dźwiękowe oraz techniki animacji, przepięknie przeplatając historię wieloletniej przyjaźni pomiędzy Crottetem a jej babcią z legendami Skolt Sámów i tragedią wojny. Oprócz tego, że film jest ciekawą pod względem antropologicznym perełką, to również poetycki i osobisty portret innego zjawiska – spotkania dwóch kultur, z których jedna powoli odchodzi w przeszłość. I choć dotyczy to przeszłości, temat okazuje się niezwykle aktualny w dzisiejszych czasach. Film zbudowany jest wokół opowieści Kaisy, a legendy Sámow obrazuje niezwykle piękna animacja Veroniki Bassediny, nasuwająca skojarzenia z ilustracjami do książek dla dzieci w dawnym stylu.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  82 min.
 • kraj/rok:
  Finlandia/2016
 • reżyser:
  Katja Gauriloff
 • zdjęcia:
  Enrique Méndez, Heikki Färm
 • produkcja:
  Oktober Oy
 • wybrane festiwale i nagrody:
  Hot Docs Toronto 2016, DOK Lipsk 2016

Inne filmy z sekcji

Miejsca

Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Miłość na Syberii
Siberian Love
Kino objazdowe
The Cinema Travellers
Inne filmy z tagiem

# historia

Fugazi – centrum wszechświata
Fugazi – The Centre of The Universe
Zaczarowany las Kaisy
Kaisa's Enchanted Forest
Klucz do Salvadora Dalego
The Key to Dalí
Inne filmy z konkursu

Nagroda Fiction/Non-Fiction

Zaczarowany las Kaisy
Kaisa's Enchanted Forest
Wspominając demony
Ghost Hunting
Dom rodzinny
House in the Fields
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera