Zapracować na puchar

The Workers Cup
reż.Adam Sobel/Wielka Brytania/2016/91 min.
Miejsce
Data
Czas
Luna, sala B
2017-05-13
12:00
Kinoteka, sala 1
2017-05-15
13:30

W Katarze trwają przygotowania do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które mają odbyć się w 2022 roku. To gigantyczna inwestycja, a ponad dwumilionowy kraj potrzebuje dodatkowo około 1,5 miliona pracowników z Afryki, Azji czy Bliskiego Wschodu, aby ją ukończyć. W ogromnych obozach pracy koczują mężczyźni z całego świata, skuszeni obietnicą atrakcyjnych zarobków.

Jednak ich wynagrodzenia są mizerne, warunki pracy ciężkie, a dodatkowo w perspektywie najbliższych lat nie mogą liczyć na jakiekolwiek rozrywki ani na powrót do domu. Niespodziewanie jednak na potrzebę rozrywki odpowiadają firmy odpowiedzialne za budowę infrastruktury sportowej, proponując turniej piłki nożnej dla pracowników. Film Adama Sobela śledzi losy jednej z drużyn, ich potyczki na boisku jak i codzienne zmagania z rzeczywistością. Jak wyglądają Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej z perspektywy budowniczych stadionów?

„Chleba i igrzysk” – skandowali wedle popularnych przekazów najbiedniejsi mieszkańcy Cesarstwa Rzymskiego, a możnowładcy spełniali te postulaty, aby łagodzić napięcia społeczne i zyskać popularność. Czy dziś jest inaczej? Czy świadomie podejmowana decyzja o zatrudnieniu, realne zarobki i zapewnione minimum egzystencji pracowników to świadectwo postępu cywilizacyjnego, czy raczej nowa forma niewolnictwa?

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  91 min.
 • kraj/rok:
  Wielka Brytania/2016
 • reżyser:
  Adam Sobel
 • zdjęcia:
 • produkcja:
 • wybrane festiwale i nagrody:
  FF Sundance 2016

Inne filmy z sekcji

Człowiek w kinie

Szkolny zeszyt z Afryki
Cahier Africain
Dugma: przycisk
Dugma: The Button
Darmowy lancz
Free Lunch Society
Inne filmy z tagiem

# Afryka

Szkolny zeszyt z Afryki
Cahier Africain
Raj: śledztwo
Investigating Paradise
Żołnierz z Mogadiszu
Mogadishu Soldier
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera