Zero Days

Zero Days
reż.Alex Gibney/USA/2016/110 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 4
2017-05-14
20:15
Kinoteka, sala 1
2017-05-16
15:00
Luna, sala B
2017-05-20
12:30

Zdobywca Oscara® Alex Gibney odkrywa przed nami fenomen Stuxnet – samoreplikującego się wirusa komputerowego odkrytego przez ekspertów w 2010 roku. Złośliwe oprogramowanie, stworzone najprawdopodobniej przez amerykańskie i izraelskie cyberoddziały, było skierowane przeciw irańskim instalacjom nuklearnym. Jednak po tym, jak wirus skutecznie zainfekował komputery w Iranie, wymknął się spod kontroli i zaczął swobodnie się rozprzestrzeniać. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że w ten sposób otwarto puszkę Pandory z bronią epoki cyfrowej.

Gibney przybliża nam badania nad złośliwym oprogramowaniem o nazwie „Igrzyska Olimpijskie”, które może sparaliżować infrastrukturę całego kraju w zaledwie kilka sekund, nie pozostawiając śladu po jego twórcach. Film uświadamia, że właśnie przeżyliśmy pierwszą wojnę w cyberprzestrzeni. Nie potrzeba już sił militarnych i atomowych czy jednostek wojskowych, aby siać spustoszenie i śmierć. Gibney i jego rozmówcy: decydenci z amerykańskiego sektora wojskowego i agend wywiadu apelują o opamiętanie i kontrolowanie broni, która może łatwo wymknąć się spod kontroli i wpaść w niepowołane ręce. Dzisiejsza taktyka mocarstw polega na zaatakowaniu wirusem i ukryciu się. Konsekwencje takiego działania mogą być zupełnie nieprzewidywalne w wymiarze globalnym… Niestety, nieograniczona moc złośliwego oprogramowania, które może całkiem zniszczyć kraj wroga, sprawia, że inne państwa są wciąż gotowe lokować w badania miliardy dolarów.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  110 min.
 • kraj/rok:
  USA/2016
 • reżyser:
  Alex Gibney
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  Global Produce, Jigsaw, Participant Media
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017 – Amerykańska Gildia Scenarzystów: nominacja do nagrody za najlepszy scenariusz filmu dokumentalnego 2016 – MFF Berlin: nominacja do Złotego Niedźwiedzia

Inne filmy z sekcji

Życie pod nadzorem

Wszystkie rządy kłamią
All Governments Lie
Kod czarny
Black Code
Pre-crime. Inwigilacja 3.0
Pre-Crime
Inne filmy z tagiem

# Bliski Wschód

Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Dugma: przycisk
Dugma: The Button
Peszmergowie. Walczący z ISIS
Peshmerga
Wyścig. Antropologia współczesnej pustyni
The Challenge
La Chana
La Chana
Idolki z Tokio
Tokyo Idols
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera