Złapać oddech

A Mere Breath
reż.Monica Lăzurean-Gorgan/Rumunia/2016/67 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 3
2017-05-12
13:30
Iluzjon, sala Stolica
2017-05-15
19:00

Dobrin Sicrea jest zagorzałym katolikiem. Modli się o wyzdrowienie swojej najmłodszej córki Denisy, która urodziła się z rozszczepieniem kręgosłupa. Czy jego wiara uratuje rodzinę, czy też doprowadzi ją do katastrofy?

Dobrin, ojciec trójki dzieci, głowa rodziny w prowincjonalnej rumuńskiej miejscowości, obowiązkowo uczęszcza do kościoła i wychowuje dzieci w wierze. Codzienne modlitwy i studiowanie Pisma Świętego są ważnym elementem życia pięcioosobowej rodziny. Modlą się o wyzdrowienie Denisy, która nie może chodzić. Monica Lăzurean-Gorgan przyglądała się z kamerą ich życiu przez siedem lat. Obserwujemy codzienność bohaterów, troskliwą opiekę nad Denisą, w którą zaangażowana jest cała rodzina, a także to, jak przywiązanie rodziców do religii wpływa na życie dorastających dzieci.

Dobrin jest przekonany, że Bóg wraz z narodzinami Denisy zesłał na jego dom błogosławieństwo. Z rozmów małżonków dowiadujemy się, że przyczyną choroby dziewczynki mogły być jednak toksyczne warunki pracy w fabryce, w której pracował. Mężczyzna jest przekonany, że wystarczająco silna wiara wystarczy, aby dziewczynka mogła chodzić – i przekonuje do tej koncepcji najbliższych. Wyniki badań przeprowadzonych przez lekarzy nie napawają jednak optymizmem. Czy gdyby zwrócili się do nich o pomoc odpowiednio wcześniej, mogło by to zmienić przyszłość najmłodszej córki i umożliwić jej samodzielność w dorosłym życiu?
Pozostała dwójka dorastających dzieci zaczyna podchodzić sceptycznie do modelu życia wpajanego przez rodziców. Czy wychowanie w wierze pozwoli rodzeństwu dokonywać wyborów w życiu w oparciu o wiarę we własne siły?

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  67 min.
 • kraj/rok:
  Rumunia/2016
 • reżyser:
  Monica Lăzurean-Gorgan
 • zdjęcia:
  Marius Apopei, Barbu Balasoiu
 • produkcja:
  Manifest Film
 • wybrane festiwale i nagrody:
  MFF Toronto 2016, FF Sarajewo 2016: Nagroda za Najlepszy Film Dokumentalny, Visions du Réel Nyon 2016, MFF Chicago 2016, Zagrebdox Zagrzeb 2016

Inne filmy z sekcji

Nie tacy sami

Notatki o ciemności
Notes on Blindness
Potwór w twojej głowie
Monster in the Mind
Normalny autystyczny film
Normal Autistic Film
Inne filmy z tagiem

# religie

Raj: śledztwo
Investigating Paradise
Złapać oddech
A Mere Breath
Święte miejsce
Sacred
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera