Już we wtorek 16 maja odbędzie się wykłady mistrzowski Heleny Třeštíkovej konsekwentnie posługującej się w pracy metodą wieloletniej obserwacji bohaterów. Widzowie festiwalu zobaczą najnowszy film Třeštíkovej: „Historia małżeńska” oraz jej poprzednie dzieła: „Prywatny wszechświat” i „Mallory”.
Helena Třeštíková, czeska reżyserka filmów dokumentalnych i pedagożka, to najważniejsza kronikarka czechosłowackiego, a później czeskiego życia w okresie transformacji. Swoje filmy tworzy od połowy lat 70. Największy sukces przyniosły jej obrazy realizowane przy użyciu autorskiej metody dokumentalnej. Třeštíková rejestruje bohaterów przez wiele lat, odwiedzając ich systematycznie z kamerą, a ich życia wpisuje silnie w społeczne i polityczne uwarunkowania kolejnych okresów funkcjonowania kraju. Helena Třeštíkova jest niezaprzeczalnie jedną z najciekawszych reżyserek światowego kina doku mentalnego. Jej metoda obserwowania ludzkiego życia na poszczególnych etapach jest bliska takim filmom jak „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak czy chociażby głośny film „Boyhood” Richarda Linklatera na polu kina fabularnego.
Helena Třeštíková ukończyła wydział reżyserii legendarnej Praskiej szkoły filmowej FAMU. Pracowała w telewizji czeskiej jako korespondentka, zaangażowała się też w politykę. Wielka popularność jej filmów wyświetlanych w czeskiej telewizji doprowadziły ją w 2007 roku do objęcia teki minister kultury. Jej kariera w ministerstwie trwała niecały miesiąc, Třeštíková jako bezpartyjna nie ugięła się pod naciskami politycznymi i zrezygnowała ze stanowiska.
Przed wykładem mistrzowskim o godz. 18 odbędzie się projekcja filmu „Prywatny wszechświat”.
Wykład podprowadzi:
Tomasz Kolankiewicz – selekcjoner filmowy współpracujący z TVP Kultura i festiwalami filmowymi
dr Magdalena Szcześniak – kulturoznawczyni i badaczka kultury wizualnej. Bada polską transformację po 1989 roku, współzałożycielka Fundacji Widok
wtorek, 16 maja | 18:00 | Kinoteka
Więcej o filmie „Prywatny wszechświat” >>
W języku polskim i czeskim