„Nie sposób uniknąć tego porównania: to są zdjęcia z powstania warszawskiego” – pisze o filmie „Ostatni w Aleppo” Tadeusz Sobolewski. Już jutro, w czwartek 14 września, odbędzie się projekcja filmu Ferasa Fayyada w polskim Sejmie. Pokaz rozpocznie się o godz. 20.
Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni przyznana!
Po raz kolejny Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity we współpracy z Gdyńskim Centrum Filmowym zorganizował odsłonę festiwalu w Gdyni. Jury w składzie: Katarzyna Figura, Mikołaj Trzaska, Mirosław Przylipiak przyznało Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni i 15 000 zł najlepszemu filmowi wyłonionemu z głównego konkursu festiwalu. Zwyciężył film “Ostatni w Aleppo” („Last Men in Aleppo”, reż. Feras Fayyad). Fundatorem nagrody jest Prezydent Miasta Gdyni. Jury przyznało także dwa wyróżnienia dla filmów „Dobry listonosz” („The Good Postman”, reż. Tonislav Hristov) i „Maszyny” („Machines”, reż. Rahul Jain).
Znamy już zwycięzców 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity!
W Konkursie Głównym festiwalu Millennium Docs Against Gravity o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium i 8 000 euro zwyciężył film „Ostatni w Aleppo” („Last Men in Aleppo”, reż. Feras Fayyad). Nagrodę przyznało jury w składzie: Agnieszka Traczewska, Jego Magnificencja Mariusz Grzegorzek oraz Jan P. Matuszyński. Nagroda jest ufundowana przez Mecenasa Festiwalu: Bank Millennium i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wyróżnione zostały dwa filmy: „Dobry listonosz” („The Good Postman”, reż. Tonislav Hristov) oraz „Safari” („Safari”, reż. Ulrich Seidl). Zanmy już wszystkie nagrodzone filmy!
CZWARTEK 18 MAJA NA FESTIWALU [FOTORELACJA]
Czwartek obfitował w masę wydarzeń. Nasi widzowie uczestniczyli w spotkaniach z reżyserami: Yurim Ancaranim, Guido Hendrikxem i Samirą Elagoz. Po filmach filmach „Czynić dobro” i „Darmowy lancz” obyły się debaty z udziałem ekspertów. Wieczorem na Placu Defilad można było usiąść przy stole ze smutnymi poetami i napisać swój własny, niewesoły wiersz.
fot. Bartosz Mrozowski i Kamila Szuba
ŚRODA 17 MAJA NA FESTIWALU [FOTORELACJA]
Wczoraj w Iluzjonie po projekcji filmu „Breaking a Monster” w reżyserii Luke’a Meyer odbyło się spotkanie z Nergalem, liderem heavy-metalowego zespołu Behemot. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół gimnazjalnych. Wieczorem w Kinotece miała miejsce debata zainspirowana filmem „Co druga para” w reżyserii Mii Halme. Wzięli w niej udział Renata Mazurowska, dr Bartosz Zalewski, Bartosz Szymczyk, Kuba Mikurda. Spotkanie poprowadziła Martyna Harland. Parnerami wydarzenia byli: magazyn „Sens”, Uniwersytet SWPS, filmoterapia.pl
Filmoterapia z „Sensem”. Debata: „Rozstanie. Koniec świata czy początek nowego?” po filmie „Co druga para” [środa]
Filmoterapia z „Sensem” to całoroczny cykl pokazów i spotkań. Zapraszamy na ostatni seans pierwszej edycji cyklu. Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami. W jaki sposób połączyć te dwa światy? Spotkanie w środę po projekcji filmu „Co druga para”, która rozpocznie się o godz. 20 w Kinotece.
Niedziela 15 na Festiwalu [FOTORELACJA]
W niedzielę w Warszawie widzowie spotkali się na wspólnym śniadaniu z gośćmi festiwalu w barzeStudio.
Odbyła się także debata: „Znajdujemy się w »punkcie krytycznym«. Co dalej?!” po filmie „Punkt krytyczny. Energia OdNowa”, którego projekcja rozpoczęła się o godz. 15. Twórcy filmu i zaproszeni eksperci odpowiadali na pytanie o to, czy przyszłość oparta na węglu i ropie ma rację bytu? Dlaczego tak mocno cierpimy z powodu smogu? W jaki sposób skutecznie zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza?
Piątek 12 maja na festiwalu [FOTORELACJA]
Za nami już pierwsze projekcje 14. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity. W piątek warszawska publiczność spotkała się m.in. z Bernardem-Henri Lévy’im, francuskim filozofem i intelektualistą, autorem ponad 30 książek, reżyserem filmu „Peszmergowie. Walczący ISIS”. Po projekcji filmu z Bernardem-Henri Lévy’im rozmawiał Jacek Żakowski.
14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity już otwarty! [ZDJĘCIA]
11 maja w warszawskiej Kinotece rozpoczął się 14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. Filmem otwarcia było “Bez tytułu” ostatni obraz Michaela Glawoggera, dokończony dwa i pół roku po jego tragicznej śmierci przez Monikę Willi, jego wieloletnią montażystkę, która zmontowała nakręcony materiał, kierując się notatkami reżysera powstałymi podczas kręcenia zdjęć. Monika Willi po projekcji filmu spotkała się z warszawską publicznością.
Przewodnik po programie 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity
Filmy są zaprezentowane w ramach sekcji, które pomogą wybrać projekcje według tematów. W tym roku m.in. nowe sekcje – Chiński sen, przedstawiające Państwo Środka, i Doc Dance, w ramach których festiwalowa publiczność zobaczy wyjątkowe filmy o tańcu. Zapraszamy do poszukiwań w programie ponad 140 filmów non-ficiton. Zapewniamy gorące filmowe emocje!
Nowy film z Mariną Abramović jednym z hitów sekcji Fetysze i kultura
Nowy film z Mariną Abramović, ikoną współczesnej sztuki, jest jednym z hitów sekcji filmowej Fetysze i kultura 14. Millennium Docs Against Gravity. W sekcji Fetysze i kultura tegoroczne edycji Millennium Docs Against Gravity zostanie zaprezentowanych aż 16 filmów. Partnerem sekcji jest VICE. Jako zapowiedź projekcji, które odbędą się w maju, „Marina Abramović w Brazylii”.
Światowa premiera filmu „Kiedy ten wiatr ustanie”
O 19 w Kinoteka PKiN światowa premiera Kiedy ten wiatr ustanie Anieli Astrid Gabryel o krymsko tatarskiej rodzinie żyjącej na terenie okupowanego Krymu.
25 lat programu MEDIA!
Program MEDIA świętuję 25 lat istnienia! Inauguracja kampanii odbędzie się w Cannes, 16 maja o godz. 11:00 w obecności Komisarza Günthera H. Oettingera, Pierra Lescure oraz Pawła Pawlikowskiego, Céline Sciamma i László Nemesa. Program MEDIA dofinansowuje też nasz festiwal. Program MEDIA dofinansowuje też nasz festiwal.
Dodatkowy pokaz „Nurkowanie w nieznane” w kinie Luna!
Na prośbę widzów, dzisiaj o 22.00 w Kinie Luna odbędzie się dodatkowy pokaz filmu Nurkowanie w nieznane.