piątek, 19 maja | Dolnośląskie Centrum Filmowe
Wstęp bezpłatny
Platforma Interaktywna dostępna będzie w godzinach otwarcia kina DCF
ULICA ANTAKIA to pierwsza w Polsce edukacyjna platforma interaktywna, która w sugestywny sposób pozwala prześledzić losy uciekinierów z ogarniętego wojną Bliskiego Wschodu. Ulica Antakia to jedna z wielu ulic, która może znajdować się w każdym mieście na Bliskim Wschodzie. To symboliczne miejsce, które mieszkańcy muszą opuścić, ponieważ zawitały do niej wojna i przemoc. Użytkownik ma możliwość wyboru dowolnej postaci. Historię wybranego bohatera poznajemy od momentu rozpoczęcia wojny. Dzięki sugestywnym, animowanym obrazom, towarzyszymy bohaterom w procesie podejmowania decyzji o emigracji, następnie zaś w desperackiej podróży do Europy.
Założeniem projektu było propagowanie rzetelnej wiedzy o przyczynach uchodźstwa i towarzyszących mu mechanizmach. Uważamy, że źródłem nietolerancji jest zwykle po prostu brak informacji, który z kolei rodzi strach i nienawiść. Wierzymy, że warto przekraczać różne granice, w tym także granice naszej niewiedzy. Głębsze zrozumienie losów osób dotkniętych uchodźstwem pozwoli nam na empatię i uwrażliwi na ich potrzeby.
Platforma powstała w ramach czteromiesięcznego projektu #Marhaba. Realizacji multimedialnej na zlecenie Stowarzyszenia NOMADA podjęła się warszawska agencja reklamowa CYBER KIDS on REAL.
Stowarzyszenie Nomada to organizacja pozarządowa, która od 7 lat wspiera migrantki/ów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Współpracuje z mieszkankami/ńcami romskimi pochodzącymi z Rumunii, prowadzi bezpośrednie wsparcie dla osób doświadczających przemocy rasistowskiej. Wspiera migrantów pomagając chociażby regulować status pobytu, odpowiadając na ich problemy i potrzeby. Na swoim koncie Stowarzyszenie ma raporty na temat sytuacji migrantów romskich, sytuacji przemocy motywowanej uprzedzeniami. Nomada prowadziła m.in. kampanię społeczną „Zobacz, zrozum, zareaguj”. Wspiera rozwój społeczeństwa otwartego na ludzi różnych kultur, religii i pochodzenia, wierząc, że integracja to obopólny wysiłek zarówno osób nowo przybyłych, jak i społeczeństwa przyjmującego.