Organizatorzy Bydgoskiego Aneksu Millennium Docs Against Gravity Film Festiwal oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy zapraszają na debatę pt. KULTURA vs BIZNES 17 maja 2016 r. (we wtorek) o godzinie 12.30 w siedzibie Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy ul. Fordońska 74.
17.05.2016 – wtorek, g. 12.30 – wstęp wolny
Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu Wydział Finansów i Zarządzania w Bydgoszczy, ul. Fordońska 74
DEBATA: „KULTURA VS. BIZNES“, prowadzenie: Katarzyna Marcysiak (TVP)
„Rynek nie wytwarza zaufania, współpracy czy kolektywnego działania dla wspólnego dobra w sposób automatyczny. Wprost przeciwnie, z natury konkurencji wynika, że ten z uczestników, który złamie reguły, zatriumfuje – przynajmniej na krótką metę – nad wrażliwszymi etycznie konkurentami.” Tony Judt „ŹLE MA SIĘ KRAJ”
Temat finansowania kultury – angażowania w działalność artystyczną czy szeroko rozumianą kulturę środków publicznych czy prywatnych – ciągle powraca, nieustannie pobudza wyobraźnię. W erze globalnego obrotu treściami i wartościami budzi często skrajne emocje. Dal wielu aktywnych twórców działalność artystyczna staje się wyjątkowo opłacalnym biznesem. Dla znakomitej większości jednak bywa kosztownym i pogrążającym finansowo „hobby”. A rozwarstwienie dochodów w kulturze, na tle procesów ogólnoświatowych też tylko wzrasta. Bez wątpienia: na początku XXI w., na styku kultury i biznesu przecinają się wektory wielu ludzkich namiętności. Od lat konsekwentnie zanika podział na kulturę „wysoką” i popularną – udział w kulturze dzięki rozwojowi cyfrowych technologii komunikacyjnych staje się często bardziej demokratyczny – powszechniejszy i jednocześnie dużo bardziej niż kiedyś wielozmysłowy. W tzw. mainstreamie dominują wielkie widowiska (np. filmowe blockbustery) czy festiwale – „eventy” dla setek tysięcy odbiorców. Budżety na nie przeznaczane są tak wielkie, że gdyby się nad tym zastanowić, te same środki inaczej dystrybuowane, pozwoliłyby rozwiązać niejeden nabrzmiały problem społeczny. Tzw. sztuka krytyczna spychana jest do nisz. Wartością nadrzędną staje się frekwencja, oglądalność, klikalność. Dzieła sztuki współczesnej potrafią osiągać na aukcjach absurdalne ceny…
Czy możliwe jest rozsądne inwestowanie w kulturę i czy przekłada się to tylko na poprawę jakości naszego życia? Czy w finasowaniu kultury i działalności artystycznej firmy działające w warunkach globalnej gospodarki rynkowej mają do spełnienia jakąkolwiek misję? Czy w takich krajach jak Polska czy innych krajach europejskich, kultura wytwarzana prawie głównie na potrzeby lokalnych społeczności powinna być wspierana przez środki publiczne? Jeśli tak, to w jakim zakresie i na jakich warunkach? Czy tzw. „klasa kreatywna” i jej znaczenie dla rozkwitu współczesnych społeczeństw może okazać się kosztownym złudzeniem? Czy w tym wszystkim jest miejsce na odpowiedzialność artysty, menedżera kultury za powierzone pieniądze – pieniądze odbiorców, mecenasów publicznych czy prywatnych? Czy kultura współczesna w swych różnorodnych przejawach skazana jest na uporczywe stawianie jej na przeciwległym biegunie do wartości cenionych w biznesie? Co wynika ze „spotkania” sztuki z biznesem, i czy możliwe jest realizowanie wspólnych celów przez te dwa jakże różne środowiska?
Tymi pytaniami chcielibyśmy otworzyć tegoroczną edycję Bydgoskiego Aneksu do Millenium Docs Against Gravity Film Festiwal podczas specjalnej debaty: „KULTURA VS. BIZNES“, zorganizowanej 17 maja wspólnie z Wydziałem Finansów i Zarządzania w Bydgoszczy Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. A potem, w kolejnych dniach maja, zapraszamy do Kina Studyjnego ORZEŁ w Miejskim Centrum Kultury na zestaw kilkunastu najlepszych pełnometrażowych filmów dokumentalnych z całego świata, by przyjrzeć się globalnym procesom determinującym nasze życie, pochylić nad ludzkimi niedoskonałościami i traumami czy też podziwiać tych, którym udało się zrealizować swoje marzenia i odnaleźć spełnienie.