Maszyny

Machines
reż.Rahul Jain/Indie, Niemcy, Finlandia, 2016/72 min.
Miejsce
Data
Czas
Kino Orzeł
2017-05-19
15:00

Rahul Jain zabiera widzów do gigantycznej fabryki włókienniczej w Gudżarat w Indiach, aby za pomocą oszałamiających zdjęć opowiedzieć o współczesnym znaczeniu pracy, wyzysku i ludzkich kosztach masowej produkcji.

W filmie przekraczamy bramę fabryki tekstyliów w silnie uprzemysłowionej prowincji Sachin w Indiach, aby poznać zatrważające warunki pracy robotników i proces produkcji tkanin. Dopracowane wizualnie zdjęcia, przedstawiające pracowników fabryki z wyjątkową godnością, uhonorowano w Sundance w 2017 roku nagrodą w Konkursie Światowych Filmów Dokumentalnych.

W filmie jak w soczewce skupia się powszechny w Indiach wyzysk pracowników. Czas pracy często dwukrotnie przekraczający przyjęte normy, zatrudnianie dzieci, stawki wynagrodzenia od 2 do 5 dolarów za dzień, co przekłada się na miesięczne wynagrodzenie od 90 do 150 dolarów, pozwalające zapewnić tylko podstawowe środki do przeżycia, to najczęstsze warunki pracy w indyjskich fabrykach.

Dzięki rozmowom przeprowadzonym przez Rahula Jaina mamy możliwość wysłuchania dorosłych pracowników i zatrudnionych w fabryce dzieci. W filmie wypowiada się także właściciel fabryki. Te szokujące, często intymne, wypowiedzi niosą silny ładunek emocjonalny. „Moją jedyną satysfakcją jest to, że wszyscy umrzemy” – mówi o nierówności podziału zysków z produkcji tkanin jeden z pracowników fabryki w Sachin.

Rahul Jain stawia pytanie o warunki, w których mogłoby dojść do zmiany sytuacji zatrudnionych w fabrykach. Czy możliwy jest solidarny strajk? Film śmiało podnosi także kwestię odpowiedzialności twórców wobec portretowanych osób i stawia pytanie o możliwość uczestniczenia ekipy filmowej w procesie społecznej zmiany.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

  • czas trwania:
    72 min.
  • kraj/rok:
    Indie, Niemcy, Finlandia, 2016
  • reżyser:
    Rahul Jain
  • zdjęcia:
    Rodrigo Trejo Villanueva
  • produkcja:
    Jann Pictures, Pallas Film, IV Films LTD
  • wybrane festiwale i nagrody:
    IDFA Amsterdam 2017, FF Sundance: Nagroda za Najlepsze Zdjęcia w Zagranicznym Filmie Dokumentalnym 2017

Inne filmy z sekcji

Człowiek w kinie

Dobry listonosz
The Good Postman
Obcy w raju
Stranger in Paradise
Niemiecki życiorys
A German Life
Inne filmy z tagiem

# prawa człowieka

Wypaleni
Burning Out
Maszyny
Machines
Birma – kraj poezji
Burma Storybook
Inne filmy z konkursu

Grand Prix Dolnego Śląska

Dawson City: czas zatrzymany
Dawson City: Frozen Time
Safari
Safari
Beuys. Sztuka to rewolucja
Beuys
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera