Przedstawiamy filmy Konkursu Fiction/Non-Fiction 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Konkurs zapowiada zwiastun kosmicznego „MappaMundi” Bady Minck!
W Konkursie Fiction/Non-Fiction widzowie 14. Millennium Docs Against Gravity zobaczą aż 10 filmów – m.in. „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, „Przeżyć – metoda Houellebecqa” („To Stay Alive – A Method”) z Iggym Popem i Michelem Houellebeckiem.
W tegorocznym konkursie filmów średniometrażowych o Nagrodę Fiction/Non-Fiction i 4 000 euro powalczy 10 tytułów. Filmy oceniać będzie jury składające się z trzech reżyserów: Marta Minorowicz („Zud”), Syllas Tzoumerkas („Płomień), Tomasz Wasilewski („Zjednoczone stany miłości”). Nagrodę ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. 14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-21 maja w Warszawie i Wrocławiu, w dniach 11-14 maja w Lublinie, zaś w Gdyni 17-26 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy (15-21 maja).
Prezentowany na tegorocznym festiwalu w Sundance najnowszy film Bady Minck „MappaMundi” to brawurowa próba przedstawienia historii naszej planety: tej, która już była i tej, która dopiero nadejdzie, widzianej oczami przybyszek z obcej cywilizacji.
Science-docu-fiction – tak „MappaMundi” określają sami twórcy. Bady Minck, korzystając ze swojej ulubionej techniki poklatkowej animacji, kolejny raz łączy ze sobą różne formy filmowe: film dokumentalny, popularno-naukowy, animowany. Celem jest zbudowanie autorskiej wypowiedzi artystycznej – swoistego eseju na temat dziejów Ziemi: tych powiązanych z dziejami człowieka, jak i tych przed i po naszej obecności.
10 filmów powalczy o Nagrodę Fiction/Non-Fiction
W konkursie oprócz filmu „MappaMundi” m.in. „Przeżyć – metoda Houellebecqa” („To Stay Alive – A Method”), w którym Erik Lieshout, Arno Hagers i Reinier van Brummelen przedstawiają na ekranie spotkanie wielkiego francuskiego pisarza z zafascynowanym jego twórczością… Iggym Popem, tworząc błyskotliwy i poruszający „feel-good movie” na temat cierpienia. O Nagrodę Fiction/Non-Fiction i 4000 euro powalczy także film Piotra Stasika „21 x Nowy Jork”, dokumentalny esej o kondycji współczesnego człowieka żyjącego w zachodnim społeczeństwie w XXI w., opowiedziany głosami 21 bohaterów spotkanych w nowojorskim metrze.
W konkursie również nagrodzony na 46. Festiwalu Filmowym w Rotterdamie „Dzieci nie boją się śmierci, dzieci boją się duchów” („Children Are Not Afraid of Death, Children Are Afraid of Ghosts”) Ronga Guanga Ronga, „Obcy w raju” („Stranger In Paradise”) Guido Hendrikxa – według festiwalu IDFA „najważniejszy film o uchodźcach w 2016 roku”. Swoim filmem „Wspominając demony” („Ghost Hunting”) Raed Endoni przypomina, że 750 000 Palestyńczyków było przesłuchiwanych przez Izraelskie służby od 1967 roku. Film zdobył Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na tegorocznym Berlinale.
„Licząc” („Counting”) Jema Cohena to osobisty, wizualny esej-pamiętnik rozpisany na 15 rozdziałów, na które składają się obrazy z Nowego Jorku, Moskwy, Porto, Sankt Petersburga, Stambułu i nienazwanego, muzułmańskiego miasta.
Kolejne filmy w konkursie Fiction/Non-Fiction to „Dom rodzinny” (“House in the Fields”, reż. Tala Hadid), zanurzony w tradycji portret społeczności Berberów, mieszkających w wysokich górach Atlas w Maroko. „Podobna do matki” (“Looking Like My Mother”, reż. Dominique Margot) to film o skomplikowanej relacji córki z dwubiegunową matką. „El mar la mar” jest rejestracją trzyletniej podróży Joshuy Bonnetta i J.P. Sniadeckiego dokumentujących krajobraz pustyni Sonora w USA, zachwycającą przyrodę, rozmowy z pracownikami zarówno służb granicznych, jak i pomocy społecznej, imigrantami i przemytnikami ludzi.
„MappaMundi” w Konkursie Fiction/Non-Fiction i wykład mistrzowski Bady Minck
„MappaMundi” to nie jedyny film Bady Minck, który zobaczą widzowie 14. Millennium Docs Against Gravity. W ramach retrospektywy twórczości Minck zostaną zaprezentowane także „Mężczyzna ze współczesnymi nerwami”, „Magia plonów”, „Na początku było oko”. A Minck poprowadzi w tym roku wykład mistrzowski.
14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-21 maja w Warszawie i Wrocławiu, w dniach 11-14 maja w Lublinie, zaś w Gdyni 17-26 maja. Lokalna edycje festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy (15-21 maja).