W dniach 13-25 maja 2016 odbędzie się 13. edycja festiwalu filmowego MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY. W tym roku do Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy dołącza Gdynia z nowoczesnym Gdyńskim Centrum Filmowym. Tradycyjnie w drugi weekend festiwalu będziemy w 20 innych miastach rozsianych po całej Polsce w ramach Weekendu z MDocsAG!
Po raz trzynasty zapraszamy w podróż dookoła świata i wewnątrz nas samych. Nasza filozofia – tak dobrze oddana przez hasło festiwalu – zaprasza do oderwania się od przyzwyczajeń i stereotypów, do otwarcia się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: film dokumentalny. Na początek proponujemy ODERWAĆ SIĘ od stereotypów na temat filmu dokumentalnego. Filmy MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY nie mają nic wspólnego z „dokumentami” czy reportażami, które zazwyczaj pokazują nam nadawcy telewizyjni. Czy prezentowane dzieła można zatem nadal klasyfikować jako filmy „dokumentalne”? Proponujemy ODERWAĆ się od takich pytań. Filmy festiwalu MIILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY, to KINO NON-FICTION. Oferują to, co w kinie najważniejsze – emocje.
Po raz kolejny pokażemy najnowsze, najwybitniejsze dzieła kina dokumentalnego, m.in. filmy Wernera Herzoga, Siergieja Loznitsy i Nikolausa Geyrhaltera. Na spotkania z publicznością przyjadą znakomici goście, m.in. Donald Lynden-Bell – współtwórca nowoczesnej astronomii, czy William Binney – człowiek, który mógł zapobiec 11 września.
Tegoroczna scena muzyczna będzie wyjątkową! Zoorganizujemy cztery koncerty, ściśle powiązane festiwalowym programem i prezentowanymi filmami. Wystąpi dla Was m.in. Kutiman z zespołem – izraelski muzyk, który w niezwykły sposób wykorzystuje amatorskie filmiki na YouTube’ie, łącząc je w symfonie epoki 2.0. Po raz pierwszy w Polsce pokażemy film Thru You Princess (reż. Ido Haar) przedstawiający historię najsłynniejszego internetowego projektu Kutimana z udziałem nikomu nieznanej Princess Shaw z Nowego Orleanu.
Tradycyjnie zapraszamy Was, także na ciekawe debaty, organizowane z prestiżowymi organizacjami międzynarodowymi, takimi jak: WWF Polska (zarówno w Warszawie, jak i Gdyni), Frontex, Amnesty International Polska czy Komisja Europejska. Tworzymy unikalną przestrzeń do dyskusji z przedstawicielami tychże organizacji. Jak co roku, promujemy idee zrównoważonego rozwoju i rozważnego podejścia do zasobów naturalnych, czego dowodem jest m.in. nagroda Green Warsaw Award – jedyna w Polsce nagroda dla filmów o tematyce ekologicznej.
I wiele, wiele więcej….
Do zobaczenia!