Debata: „Znajdujemy się w >>Punkcie krytycznym<<. Co dalej?!" po filmie "Punkt krytyczny. Energia OdNowa"


niedziela, 14 maja | 15:00 | Kinoteka

Debata po filmie „Punkt krytyczny. Energia OdNowa” reż. Łukasz Bluszcz

Debata w języku polskim

Czy przyszłość oparta na węglu i ropie ma rację bytu? Dlaczego tak mocno cierpimy  z powodu smogu? W jaki sposób skutecznie zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza? Czy nasze codzienne wybory wpływają na klimat? Co hamuje zrównoważony rozwój Polski? Na te i inne pytania zaraz po projekcji filmu odpowiedzą eksperci; ekolodzy, naukowcy, inżynierowie. Będzie można porozmawiać o skutkach zmiany klimatu dla naszego codziennego życia, ale także o tym jakie są rozwiązania dla „Punktu krytycznego”, w którym się znaleźliśmy. Eksperci poruszą tematy elektrowni wiatrowych, kopalni oraz rozwiązań, które mają pomóc złagodzić zmianę klimatu. Podczas spotkania będzie można porozmawiać o tym, co każdy z nas mógłby zrobić, by wpłynąć na politykę klimatyczną. Zapraszamy wszystkich, którym klimat, czysty rozwój i środowisko w jakim żyją nie są obojętne.

Moderator: Piotr Maślak

W debacie wezmą udział:

Tobiasz Adamczewski jest ekspertem ds. klimatu i energii w Fundacji WWF Polska  i byłym członkiem zespołu negocjacyjnego ds. klimatu w Ministerstwie Środowiska. Wcześniej pracował w firmie doradczej i firmie wdrażającej projekty odnawialnych źródeł energii. Jest absolwentem uniwersytetu w Toronto, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Marcin Popkiewicz – analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. Autor bestsellerów Świat na rozdrożu i Rewolucja energetyczna. Ale po co?. Redaktor portali ziemianarozdrozu.pl i naukaoklimacie.pl. Przewodniczący polskiego oddziału ASPO (Association for the Study of Peak Oil) i członek rady programowej INSPRO. Laureat m.in. głównych nagród w konkursie „Dziennikarze dla klimatu 2015” i „Economicus 2016”  w kategorii „Najlepsza książka propagująca wiedzę ekonomiczną”.

Grzegorz Wiśniewski jest założycielem (2001) i prezesem zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej. W latach 1997-2005 był dyrektorem Centrum Komisji Europejskiej ds. Odnawialnych Źródeł Energii dla Regionu Morza Bałtyckiego (EC BREC) i przewodniczącym (2008-2009) Grupy Refleksyjnej Komisji Europejskiej ds. Zrównoważonej Energetyki (managEnergy). Obecnie, członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta RP. Specjalizuje się w rynku i strategii rozwoju energetyki odnawialnej oraz kształtowaniu rozwoju energetyki prosumenckiej. Jest współautorem „Strategii rozwoju energetyki odnawialnej” (2000), pierwszego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (2003) oraz tzw. „poprawki prosumenckiej” do ustawy o odnawialnych źródłach energii (2015).

dr Andrzej Kassenberg – współfundator Fundacji “Instytut na rzecz Ekorozwoju”. Ekspert ds. zrównoważonego rozwoju specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących sektorów energii i transportu w kontekście ochrony klimatu. Wykładowca na polskich i amerykańskich uczelniach. Autor lub współautor ponad 150 publikacji.

Dr inż. Arkadiusz Węglarz – doradca Zarządu ds. Gospodarki Niskoemisyjnej w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., Adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Wiceprezes Zarządu Zrzeszenia Audytorów Energetycznych. Współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych, kilkudziesięciu opracowań technicznych i artykułów prasowych o tematyce budowlanej i efektywności energetycznej w gospodarce. Autor licznych ekspertyz dla: Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Polskich Sieci Energetycznych, Ministerstwa Infrastruktury, NFOŚiGW. Kierownik i wykonawca projektów realizowanych w ramach programów: Phare, Save, 5PR, 6PR, IEE,  bilateralnych. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP za osiągnięcia w dziedzinie efektywności energetycznej w budownictwie.

Krzysztof Bolesta – ekspert zewnętrzny Ekonomista. Od 2012 do 2015 r. Główny Doradca Ministra Środowiska ds. Energii i Klimatu. Wcześniej od 2008 r. w Dyrekcji Generalnej ds. Energii, gdzie zajmował się rynkami węgla, ropy naftowej, technologią CCS oraz infrastrukturą energetyczną. Od 2004 r. pracownik Komisji Europejskiej, najpierw w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji, w której oceniał programy pomocy publicznej w zakresie energii i ochrony środowiska. Karierę zaczynał w 2000 r. jako specjalista ds. rynków energii w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Uczestnik negocjacji akcesyjnych. Członek zespołów powołanych przez Międzynarodową Agencję Energii do przeglądów polityki energetycznej Polski, Czech oraz Luksemburga. Autor publikacji dotyczących głównie kwestii pomocy publicznej dla sektora węglowego. Przetłumaczył na język polski książkę o lobbyingu w środowisku brukselskim – „Machiavelli w Brukseli”.