Wykład mistrzowski Bady Minck


14. Millennium Docs Against Gravity będzie okazją do przyjrzenia się bliżej dorobkowi Bady Minck, autorki filmów eksperymentalnych, której dzieła są stałym elementem festiwalów w Cannes, Berlinale i Locarno.

Bady Minck podczas tegorocznej edycji festiwalu poprowadzi wykłady mistrzowskie. Na festiwalu zaprezentowane zostanie pięć filmów Minck: „Mężczyzna ze współczesnymi nerwami” („The Man with modern Nerves”), „Magia planów” („Mécanomagie”), „Na początku było oko” („In the Beginning Was the Eye”), „MappaMundi” („MappaMundi”), „Piękność jest bestią” („Beauty Is The Beast”).

BadyMinck_JörgBurger_1MB_dunkler_kl_jpg

Bady Minck, urodzona w Luksemburgu rzeźbiarka i autorka eksperymentalnych filmów animowanych oraz producentka filmowa, jest jedną z najciekawszych współczesnych artystek kina, stale przekraczającą granice – zarówno te między światem sztuki współczesnej a kinem, jak i te na polu kinematografii. Swobodnie łączy animację, film dokumentalny i esej wizualny w pracy nad jedynymi w swoim rodzaju autorskimi obrazami eksperymentalnymi.

Korzysta z techniki rejestrowanego na taśmie filmowej poklatkowego filmu animowanego, który wykorzystuje do wykreowania swojego własnego uniwersum. Zapis niby-realnego świata jest ukształtowany przez jej artystyczną wrażliwość. Już na początku jej kariery filmowej wyraźnie zarysowywały się główne wątki obecne w twórczości artystki: relacja człowieka z naturą, rola architektury jako elementu porządkującego, a z drugiej strony ingerującego w zastany świat, rozważania nad rolą ludzkości w życiu planety.

Filmy Bady Minck były pokazywane na najważniejszych festiwalach filmowych (m.in. w Cannes, Rotterdamie, Locarno, na Berlinale, Sundance), a jej prace plastyczne wystawiano w najważniejszych światowych galeriach sztuki współczesnej (znajdują się m.in. w zbiorach paryskiego Centre Georges Pompidou).

Minck prowadzi także działalność dydaktyczną – jako gościnna wykładowczyni współpracowała z różnymi uniwersytetami i akademiami sztuk pięknych.

Wykład poprowadzą:
Tomasz Kolankiewicz – selekcjoner filmowy współpracujący z TVP Kultura i festiwalami
filmowymi
Adrianna Prodeus – doktorantka Szkoły Nauk Społecznych PAN, stypendystka Fulbrighta na Tisch School of the Arts (New York University). Pisze o sztuce i filmie, zajmuje się awangardą w perspektywie interdyscyplinarnej

poniedziałek, 15 maja | 18:00 | Kinoteka

Wykład po filmie „MappaMundi”
W wersji polskiej i angielskiej