Filmy są zaprezentowane w ramach sekcji, które pomogą wybrać projekcje według tematów. W tym roku m.in. nowe sekcje – Chiński sen, przedstawiające Państwo Środka, i Doc Dance, w ramach których festiwalowa publiczność zobaczy wyjątkowe filmy o tańcu. Zapraszamy do poszukiwań w programie ponad 140 filmów non-ficiton. Zapewniamy gorące filmowe emocje!
Na początek nasz festiwalowy zwiastun:
Znakomite jury festiwalu
W Warszawie filmy będą walczyć aż o 10 nagród, o których zadecydują wybitni jurorzy. O przyznaniu Grand Prix Nagrody Banku Millennium zadecydują Mariusz Grzegorzek, reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, rektor PWSTiF w Łodzi, reżyser Jan P. Matuszyński („Ostatnia rodzina”) i producentka filmowa i fotografka Agnieszka Traczewska. O przyznaniu Nagrody Fiction/Non-Fiction zadecydują reżyser Tomasz Wasilewski („Płynące wieżowce”, „Zjednoczone Stany Miłości”),reżyser Syllas Tzoumerkas („Płomień”) i reżyserka Marta Minorowicz („Zud”).
O nagrodę Nos Chopina powalczy w tym roku 11 filmów. O wyłonieniu zwycięzcy zadecydują Anda Rottenberg, historyk i krytyk sztuki, kuratorka wystaw, laureatka licznych nagród i odznaczeń, Agnieszka Obszańska, dziennikarka „Trójki” Polskiego Radia, autorka audycji „Teren Kultura” i Wacław Zimpel, klarnecista i kompozytor, laureat tegorocznego Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Popularna.
W Warszawie także Konkursy Amnesty International, Green Warsaw Award, Nagroda Akademii Dokumentalnej, Nagroda Dokumentalna Warszawy – w tym roku tak się będzie nazywać nagroda publiczności warszawskiej, nowe trofeum: Nagroda Czytelników Co Jest Grane 24 oraz statuetki przyznawane przez dwa miesięczniki: Nagroda Focusa dla Największej Osobowości Festiwalu i Nagroda „Zwierciadła” dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej.
Najlepszy film wrocławskiej edycji otrzyma Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego, na Pomorzu wręczona zostanie Nagroda Prezydenta Gdyni, zaś w Bydgoszczy – Bydgoszcz Art/Doc Award.
11 sekcji filmowych – w tym nowe: Chiński sen i Doc Dance
W tym roku filmy zostały pogrupowane w 11 sekcji filmowych – w tym dwie nowe sekcje: Chiński sen o potędze nr 1? na świecie, czyli Państwie Środka, oraz Doc Dance, – 5 filmów o tańcu, m.in. „Bobbi Jene” o protegowanej Ohada Naharina, znanego jako Mr Gaga, z telawiwskiego Batsheva Dance Company. „Nie tacy sami” to filmy psychologiczne, „Historie intymne” pokazują jak blisko kamera może podejść do człowieka (patrz: wyznania tancerzy Madonny w „Strike a Pose” Ester Gould i Reijera Zwaana), „Człowiek w kinie” to dzieła dotyczące obrony praw człowieka, sekcja „Życie pod nadzorem” ukazuje nowe technologie i realne koszty, jakie ponosimy za ich użytkowanie, „Klimat na zmiany” to filmy poruszające temat ekologii.
W sekcji „Muza i wena” zobaczycie filmy o muzyce i sztuce. „Fetysze i kultura” to zbiór filmów, które ukazują współczesną kulturę przez pryzmat fetyszy. Filmy prezentowane w sekcji Miejsca pozwalają odkryć trudno dostępne przestrzenie – dosłownie, jak w przypadku filmów, które zabierają widza w dalekie wyprawy. Albo w przenośni – kiedy pozwalają spojrzeć na dobrze znane miejsca z zupełnie innej perspektywy. „Bohaterowie są wśród nas” to filmy o wyjątkowych ludziach (jak tytułowi „Amatorzy w kosmosie” Maxa Kestnera).
Wszystkie festiwalowe sekcje filmowe możesz zobaczyć tu >>
Zachęcamy do filmowych poszukiwań! Festiwal odbędzie się 12 – 21 maja w Warszawie i Wrocławiu, 17-26 maja w Gdyni, 15-21 maja w Bydgoszczy oraz 11-14 maja w Lublinie. Od 19 do 21 maja w 20 miastach w całej Polsce (m.in. w Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Krakowie, Szczecinie, Elblągu, Ełku i Katowicach) będzie można zobaczyć wyselekcjonowane filmy festiwalowe w ramach cyklu Weekend z Millennium Docs Against Gravity Film Festival.